Zad.5 Za 8 jednakowych zeszytów i 5 jednakowych długopisów Marek zapłacił 52 zł. Gdyby kupił o 3 długopisy więcej, to zapłaciłby 61,60 zł. Ile kosztuje jeden długopis,a ile jeden zeszyt? POMOCY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zad.5 Za 8 jednakowych zeszytów i 5 jednakowych długopisów Marek zapłacił 52 zł. Gdyby kupił o 3 długopisy więcej, to zapłaciłby 61,60 zł. Ile kosztuje jeden długopis,a ile jeden zeszyt? POMOCY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedź

61,60 - 52 = 9,60zł -----------tyle kosztują 3 długopisy 9,60zł : 3 = 3,20zł -----tyle kosztuje 1 długopis 5 * 3,20zł = 16zł ------tyle kosztuje 5 długopisów 52 - 16 = 36zł -----tyle kosztuje 8 zeszytów 36 : 8 = 4,50zł -----tyle kosztuje 1 zeszyt odp. Zeszyt kosztuje 4,50zł a długopis 3,20zł

8x + 5y= 52/*(-1) 8x+8y=61,60 -8x-5y=-52 8x+8y=61.60 Dodajemy teraz górne równanie do dolnego więc będzie 3y= 9.60 y=3.20 8x = 52-5y 8x= 36 x=4.5 y- cena dlugopisu x- cena zeszyty

Dodaj swoją odpowiedź