Omów występujące zagrożenia dla środowiska naturalnego w Polsce oraz przedstaw metody zapobiegania jego degradacji.

Zagrożenie środowiska polego na jego zanieczyszczeniu i wyczerpywaniu się zasobów naturalnych. Polska należy do najbardziej zanieczyszczonych krajów świata. Główne źródło zanieczyszczenia to przemysł, transport, rolnictwo, gospodarka komunalna.
I. Zanieczyszczenie powietrza- pyły i gazy z cementowni, hut. Największe zanieczyszczenie to byłe województwo katowickie.
Pyły i gazy powodują skażenie gleb i wód. Szczególnie groźna jest obecność metali w glebie zwł. ołowiu (zagłębie miedziowe, Legnica, Głogów). Tlenki siarki, azotu = kwaśne deszcze zakwaszają glebę- zanika życie w glebach, wodzie.
II. Zagrożenie lasów - spowodowane jest zanieczyszczeniem powietrza i gleby. Następują uszkodzenia chroniczne lasów, uszkodzenia ostre. Lasy łatwiej są atakowane przez szkodniki, choroby.
III. Zagrożenia gleb - głównie degradacji ulegają gleby z powodu kwaśnych deszczy. Źródłem skażenia gleby mogą być środki ochrony roślin, nawozy sztuczne.
IV. Zanieczyszczenia wód - podziemnych i powierzchniowych: fosforami. Zagrożone jest Morze Bałtyckie - spływają zanieczyszczenia z rzek, ścieki, fosfor, azot (np. aglomeracja gdańska i szczecińska).
Istnieją 3 sposoby ochrony środowiska.
- zachowanie środowiska,
- usuwanie ze środowiska substancji toksycznych i odpadów,
-planowanie gospodarki aby jej wpływ na środowisko był jak najmniejszy.
Podstawowymi warunkami ochrony środowiska przed degradacją jest harminijne łączenie natury z wytwormi techniki i cywilizacji.
Podstawą ochrony środowiska musi być świadomość ekologiczna, poszanowanie i troska o środowisko.

Dodaj swoją odpowiedź
Pedagogika

Plan wynikowy nauczania przysposobienia obronnego w Liceum Ogólnokształcącym

PLAN DYDAKTYCZNO – WYNIKOWY DLA KLASY I

Lp. Temat Ilość
go-dzin Zagadnienia Cele ogólne Wymagania programowe Integracja międzyprzed-miotowa.
podstawowe ponadpodstawowe
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
LEKCJA ORGANIZACYJNA �...