Ściegi ręczne

Na początku tej pracy warto się zastanowić, co to jest ścieg. Według słownika języka polskiego, ścieg jest to nitka przewleczona przy szyciu między jednym a drugim nakłuciem tkaniny igłą, sposób, w jaki ta nitka jest przewleczona, rodzaj szwu, haftu, a także: sposób robienia na drutach. Szycie ściegiem to haftowanie, a haftowanie to nic innego jak zdobienie materiału ściegami wykonanymi za pomocą igły i nitki. Materiałem, czyli tłem, może być tkanina (kanwa), filc, skóra lub nawet papier. Tło może być zahaftowane całkowicie lub częściowo. Istnieje wiele sposobów haftowania, tzn. jest wiele ściegów, różniących się między sobą jedynie układem nitki. Układ ten może być pionowy, poziomy lub ukośny. Nitki mogą być położone jedna obok drugiej lub skrzyżowane w najrozmaitszy sposób. Ściegi mogą być rozmaitej długości. Kierunek ściegów odgrywa dużą rolę w hafcie; często decyduje on o wartości artystycznej haftu. Ściegi hafciarskie dzielą się na zasadnicze grupy, każda grupa - na pokrewne jej rodzaje. Do grup zasadniczych zalicza się:

-ściegi przed igłą -ściegi za igłą -ściegi zadziergiwane -ściegi krzyżowane -ściegi nakładane -haft właściwy

Ścieg przed igłą - wykonuje się go od strony prawej do lewej. Długość odstępów między ściegami musi być równa. Ścieg stosowany często jako ozdobny, ale również do zeszywania cienkich materiałów oraz marszczenia. Na bazie tego prostego ściegu można wykonywać inne, bardziej ozdobne jego warianty: przeplatany pojedynczo lub podwójnie ( odstępy między ściegami powinny być w nim niewielkie) i owijany.
Ścieg za igłą - Igłę z nitką wkłuwa się w odległości jednego ściegu, a wyjmuje w odległości dwóch ściegów od miejsca wkłucia. Następnie igłę wkłuwa się w odległości jednego ściegu, a wyjmuje w trzykrotnej odległości od pierwszego ściegu. W ten sposób po lewej stronie powstają ściegi 3 razy dłuższe niż po prawej.
Ścieg zadziergiwany - Ścieg wyszywamy od strony prawej do lewej. Rozpoczynamy od wbicia igły od spodu tkaniny. Przeciągamy na prawą stronę i wbijamy, kierując ku górze. Nad miejscem wybicia igły, formujemy z nitki małą pętelkę, wbijamy igłę, przeciągamy przez pętelkę i delikatnie zaciskamy. Używany jest do obszywania brzegów tkanin - stanowi ich wzmocnienie i ochronę przed wysnuwaniem nitek. Jest podstawą haftu richelieu. Ścieg krzyżykowy - Klasyczne krzyżyki poziome wykonuje się przeciągając nitkę nad jednym skrzyżowaniem kanwy, przeciągając pod spodem przez jedną nić kanwy w poziomie i następnie przeciągnięcie nici nad tym samym skrzyżowaniem kanwy co poprzednio. Ścieg nakładany ? Dawniej bardzo szeroko rozpowszechniony i stosowany prawie przez wszystkich Indian. Tym ściegiem można wykonać wszelkie wzory, zarówno roślinne o zaokrąglonych konturach jak i wzory geometryczne. Haft właściwy - Haft wykonywany białymi nićmi na białym materiale. Najczęściej haftuje się na lnie, o gęstym splocie. Najlepiej jest wyszywać igła z ostrym czubkiem poczwórnymi nićmi. Grubość nici nie zależy od grubości materiału lecz od gęstości linii i płaszczyzn wzoru. Do tej grupy zaliczamy zarówno haft dziurkowany jak i haft richelieu. Używamy różnego rodzaju ściegów, najczęściej: przed igłą, za igłą, ściegu sznureczkowego i łancuszkowego.

Oczywiście, nie będę opisywać wszystkich ściegów, ponieważ zajęło by mi to parę lat ? tyle ich jest. Jednak mam nadzieję, że chociaż w skrócie mogłam opisać te najważniejsze ściegi. Jednak o wszystkich wartościach ściegów mogą nam opowiedzieć tylko nasze babcie ? te, co na Gwiazdkę ofiarowują swoim wnukom wełniane swetry, czapki, szaliki i rękawiczki.

Dodaj swoją odpowiedź
Elektrotechnika

Poda ktoś nazwę książki do techniki szkoła podstawowa klasa 6 Tematy: -Wyroby tkanin i dzianin 4 -Konserwacja odzieży. Jak czytać metki 5 -Żelazko - budowa i działanie 6 -Podstawowe ściegi ręczne i maszynowe 7 -Maszyna do szycia budowa i działanie

Poda ktoś nazwę książki do techniki szkoła podstawowa klasa 6 Tematy: -Wyroby tkanin i dzianin 4 -Konserwacja odzieży. Jak czytać metki 5 -Żelazko - budowa i działanie 6 -Podstawowe ściegi ręczne i maszynowe 7 -Maszyna do szycia bu...

Elektrotechnika

Podstawowe ściegi ręczne i maszynowe. Bardzo proszę o pomoc ! :-) z góry dziękuję :-)

Podstawowe ściegi ręczne i maszynowe. Bardzo proszę o pomoc ! :-) z góry dziękuję :-)...

Elektrotechnika

Podstawowe i ozdobne ściegi ręczne

Podstawowe i ozdobne ściegi ręczne...