TO NA TEST !! na jutro i prosze o wyczerpujące odpowiedzi 1 kim był Abraham 2 wytłumacz pojęcia -niewola egipska -naród wybrany 3 kim był Jakub 4 kim był Mojżesz

1 kim był Abraham Był ojcem narodów.Abraham okazał całkowite posłuszeństwo Bogu, dlatego Bóg obiecał że jego potomstwo  będzie liczne jak gwiazdy na niebie . Bóg obiecał że  dostanie ziemię obiecaną , zamieszkał tam zgodnie z obietnicą Bożą. Był wierny i dlatego Bóg mu błogosławił.    Abraham był w podeszłym wieku, nie spodziewał się już potomka że swoją zoną Sarą. Bóg obiecał iż Sara urodzi syna Izaaka i urodziła zgodnie z zapowiedzią. Abraham miał syna  Izaaka . Bóg zażądał od Abrahama ofiary z Jego syna Izaaka . Gdy Abraham usłyszał rozkaz Pana Boga bez wahania chciał wykonać Boże polecenie   . Bóg nie pozwolił zabić Izaaka ,ponieważ Abraham udowodnił swą wierność i posłuszeństwo Bogu. Abraham złożył ofiarę Bogu z Baranka , którego znalazł obok krzaków .  2 wytłumacz pojęcia -niewola egipska-- W niewoli egipskiej byli  izraelici  , utracili wolność a stali się niewolnikami egipcjan.  Byli na początku wolnymi ludzmi ale gdy  zmarł faraon i nastał nowy, ten uczynił izraelitów niewolnikami. zajmowali się najcięższymi pracami ,nosili wszelkie ciężary ale największym zadaniem ich było budowanie różnych budynków jakich tylko zazyczył sobie faraon.  Budowali piramidy , miasta , różne spichlerze . Sami wyrabiali cegły. -naród wybrany-są to izraelici, naród który wybrał sobie Bóg. 3 kim był Jakub Jakub syn Izaaka, miał 12 synow. 1….Ruben,,, 2….Symeon,,,  3…Lewi,,, 4…Juda,,, 5…Dan,,, 6….Naftali,,,  7….Gad,,, 8….Aszer,,, 9…Issachar,,, 10…Zebulon,,,, 11…Józef,,,, 12….Beniamin….. ...Jakub i Ezaw,byli blizniakami.Izaak miłowal Ezawa bo umiał  i zapolować i obrobić pole,natomiast Jakuba bardziej miłowała matka ,Rebeka.Gdy Izzak był juz umierający zawołał najstarszego syna prosząc aby upolował zwierzę i ugotowal mu strawę i Ezaw poszedł.                                   W tym czasie matka podsluchala i kazała Jakubowi przebrać się w szaty Ezawa i zanieść ojcu co ugotowała,Ojciec prawie  byl ślepcy więć nie rozpoznał.Jako najstarszemu należy się błogosławieństwo  i pobłogosławił  Jakuba.                        Wrócił Ezaw ,ugotował i zaniósł ojcu strawę,okazało się ze ojciec dał mu juz błogosławienstwo i tak wydało się jak Jakub podspępem  odebrał błogosławieństwo,które tylko raz można błogosławieństwo dać.                                   Jakub musial opuscić dom ojca , ponieważ Ezaw tak pałał gniewem m,że mógłby go zabić. Doszedl az do Charanu ,tam poszukal miejsce na nocleg.Miał wizję w czasie snu,gdy sie obudził zrozumiał ze Bóg jest wszedzie.Wyruszył na ziemie wschodu,tam spotkal pasterkę Rachaelę,opowiedział ze jest bratem jej ojca.Ugoscili go .Jakub opowiedzial jak musial opuscic dom. Pozostał  u Labana ojca Rachaeli i pracował.Laban zapytal co chce za pracę.Jakub chciał za zonę Rachaelę i laban sie zgodził.W noc poslubna okazało się ze to nie Rachael lezy 0bok jako zona a Lea,jej starsza siostra.Jakub byl oburzony,zapytal co ma zrobic aby dostac Rachaelę,pracował przez 7 lat i została jego zoną.Jakub miał 12 synów.Jakub postanowił pogodzić się z Ezawem i wyruszył na jego spotkanie…. 4 kim był Mojżesz Mojzesz został w cudowny sposób ocalony. Kiedy Herod urządził rzeż dzieciątek  ,matka Mojżesza ukrywała przez 3 miesiące. Potem wzięła  kosz, który zabezpieczyła przed zatopieniem. Wyścieliła miękko w środku i włożyła do środka dzieciątko. Puściła kosz na wodę w miejscu gdzie kąpała się córka faraona. Roztropne postępowanie siostry Mojżesza sprawiło iż córka faraona najęła  rodzoną matkę Mojzesza na mamkę, która karmiła wlasną piersią.                  Córka faraona adoptowała chłopca, który wychowywał się na dworze faraona.Był uczony  i szkolony  „”we wszelkiej mądrości Egipcjan”.                  Mojzesz dzięki  rodzonej matce-mamce wiedział iż jest izraelitą i sercem był wśród zniewolonego ludu. Raz był świadkiem znęcania się Egipcjanina nad izraelitą. Stanął w obronie i przypadkowo zabił Egipcjanina. Przez ten czyn musiał uciekać aby nie zostać zabitym. Udał się do Midian, gdzie  zatrudnił się jako pasterz u Jetry, który po jakimś czasie oddał mu swoją córkę Sypporę za żonę. Mieli dwóch synów Gerszoma i Eliezera.              Mojżesz  mieszkał w Midian  już40 lat i  pasł owce swego teścia gdy zobaczył płonący krzak, który nie spalał się. Podszedł sprawdzić dlaczego tak się dzieje, gdy usłyszał głos mówiący aby zdjął sandały bo stoi na świętej ziemi. To Bóg mówił w postaci płonącego krzaka. Bóg powiedział mu ,że wyznacza go aby wyprowadził izraelitów z niewoli egipskiej.            Mojżesz najpierw się wzbraniał. Powiedział ,że jest niewymowny  czyli jąkał się ale Bóg nie odrzucił go. tylko dał mu do pomocy jego brata Aarona, który był już w drodze aby pomagać Mojżeszowi. Bóg będzie rozmawiał z Mojżeszem a Aaron miał przekazywać izraelitom.