Czemu prędkość zbliżania się dwóch fotonów jest równa c, a nie 2c? Wiem, że nie może prędkość być wyższa, ale proszę o wyjaśnienie czemu tak się dzieje.

Czemu prędkość zbliżania się dwóch fotonów jest równa c, a nie 2c? Wiem, że nie może prędkość być wyższa, ale proszę o wyjaśnienie czemu tak się dzieje.
Odpowiedź

Nie jest to do końca prawdą. Jeśli jesteś zewnętrznym obserwatorem i widzisz, że jeden foton porusza się z prędkością "c" w kierunku drugiego, który też się porusza z prędkością "c", to prędkość ich zbliżania wynosi faktycznie 2c. Sytuacja się zmienia kiedy nie jesteś zewnętrznym obserwatorem, ale "siedzisz na jednym z fotonów". Wtedy ten drugi zbliża się z prędkością równą c. Jest to dziwny fenomen i kompletnie nieintuicyjny z perspektywy nas, bo nie obserwujemy takich prędkości na co dzień. Niestety nie da się odpowiedzieć dlaczego tak się dzieje. Istnieją równania matematyczne szczególnej teorii względności, które opisują względność ruchu przy dużych prędkościach, ale one tylko go opisują, a nie tłumaczą dlaczego wszechświat tak działa, a nie inaczej. Więc nie sposób odpowiedzieć dlaczego. Teoria względności jednak bazuje na fakcie, że w każdym układzie odniesienia mierzymy taką samą prędkość światła. Znaczy to, że nawet jeśli latarkę umieścisz w pociągu, to osoby na peronie będą widziały, że światło leci z prędkością światła, a nie prędkością światła + prędkość pociągu. Na tej podstawie została wyprowadzona teoria względności, która obowiązuje nie tylko dla światła, ale dla wszystkich obiektów.

Dodaj swoją odpowiedź