Wytłumacz co to jest Układy Scalone Przewodniki i izolatory prądu elektrycznego

Izolatory i półprzewodniki wyróżnia to, że nad całkowicie zapełnionym pasmem walencyjnym znajduje się puste pasmo dozwolone oddzielone pasmem energii wzbronionych. W półprzewodnikach przerwa energetyczna jest na tyle niewielka, że w temperaturze pokojowej, energia cieplna elektronów wystarcza do przeniesienia pewnej ich liczby z pasma walencyjnego do pasma przewodnictwa. Przeniesione elektrony mogą brać udział w przepływie prądu elektrycznego, a po przejściu do pasma przewodnictwa zostawiają w pasmie walencyjnym nieobsadzony dozwolony poziom energetyczny, który umownie nazywa się dziurą. Elektrony z pasma walencyjnego, mogą się przemieszczać zajmując miejsce sąsiadującej dziury, przewodzenie prądu elektrycznego opisuje się więc za pomocą elektronów i dziur. Przewodnictwo półprzewodników charakteryzują się znaczną podatnością na czynniki zewnętrzne, np. temperaturę, pole elektromagnetyczne, są też wrażliwe na domieszkowanie atomami innych pierwiastków. Zwiększenie koncentracji dziur i elektronów na skutek działania czynników innych niż temperatura, na przykład promieniowania elektromagnetycznego nazywa się generacją nośników, a nośniki takie nazywa się nierównowagowymi. Przewodnictwo elektryczne półprzewodników, ze względu na pochodzenie nośników, można podzielić na: samoistne - gdy elektrony i dziury powstają na skutek generacji termicznej.niesamoistne (najczęściej domieszkowe)