Postępowanie Administracyjne - kazus nr 1


1. Czy stroną w ogólnym postępowaniu administracyjnym jest każdy wnoszący podanie do organu w sprawie podlegającej załatwieniu w drodze decyzji administracyjnej?
Ad. 1 Zgodnie z definicją „strony” w postępowaniu administracyjnym, zawartej w art. 28 kpa, stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie, albo, kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Samo wniesienie podania nie rozstrzyga, zatem o fakcie, czy składający je jest stroną w postępowaniu.
2. Czy stroną w ogólnym postępowaniu administracyjnym jest Komendant Policji, który zgłosił doniesienie na podstawie, którego wszczęte zostało postępowanie w sprawie samowoli budowlanej popełnionej przez Jana Kowalskiego?
Ad. 2 Komendant policji składający doniesienie w postępowaniu staje się stroną, ponieważ z racji przyznanych Policji kompetencji ma on interes prawny w złożeniu doniesienia o tzw. samowoli budowlanej.
3. Czy czteroletni Kazio będzie stroną w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę garażu na nieruchomości stanowiącej jego własność czy tez stronami będą rodzice, którzy wystąpili w imieniu małoletniego o pozwolenie budowlane?
Ad. 3 Zgodnie z art. 29 kpa stroną w postępowaniu mogą być osoby fizyczne, a taką niewątpliwie jest Kazio mimo faktu, że nie ma zdolności do czynności prawnych. Posiada on tak zwaną zdolność prawną. Art. 30 par. 1 kpa stanowi, że zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych ocenia się zgodnie z przepisami prawa cywilnego chyba, że przepisy szczegółowe stanowią inaczej. W związku z tym można stwierdzić, że Kazio jest stroną w postępowaniu (ma zdolność prawną – art. 8 kc). Może on działać jedynie przez swoich ustawowych przedstawicieli (art. 30 kpa), a tymi w określonym przypadku są jego rodzice.

4. Franciszek Żyto wystąpił do wójta o cofnięcie Janowi Kołkowi pozwolenia na wyszynk alkoholu w gospodzie sąsiadującej z jego zagrodą twierdząc, że od głośnych i trwających do późnych godzin nocnych libacji krowa przestała dawać mleko, po dwumiesięcznym, bezskutecznym oczekiwaniu F. Żyto wniósł zażalenie na nie załatwienie sprawy w terminie. Czy miał do tego legitymację procesową? Czy był stroną tego postępowania?
Ad.4 Franciszek Żyto, ponosząc straty ma tzw. interes prawny w żądaniu określonego zachowania od organu wydającego pozwolenie na wyszynk alkoholu. Mając interes prawny i składając podanie do określonego organu w celu żądania określonej czynności staje się on stroną postępowania. Będąc stroną postępowania, ma on prawo w trybie art. 37 par. 1 kpa złożyć zażalenie do organu wyższego stopnia o nie załatwieniu sprawy w terminie.

Dodaj swoją odpowiedź