Pierwsza wyprawa Kolumba

22 maja 1492 Kolumb przybył do portu Palos, w którym zgodnie z królewskim nakazem miał otrzymać dwie karawele. Miasto oddało mu do dyspozycji karawele Niña i Pinta. Statki miały około 20 metrów długości i 7 metrów szerokości. Na okręt flagowy Kolumb wydzierżawił od Juana de la Cosa większy statek Santa Mara. 3 sierpnia 1492 karaka Santa Mara oraz dwie karawele - Pinta i Niña , na których przebywało łącznie około 90 ludzi, podniosły kotwice. Po postoju w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich 5 września eskadra statków ruszyła na zachód. Po ponad dwumiesięcznej żegludze, podczas której zaczęło dochodzić do głosu zniecierpliwienie, 12 października o drugiej nad ranem jeden z marynarzy Rodrigo de Triana dostrzegł ląd. Wyprawa wylądowała prawdopodobnie na Wyspie Watlinga (zwanej przez Indian Guanahani), niewielkiej wyspie grupy Bahama. Na Watling doszło do pierwszego spotkania z krajowcami. Zauważono u nich złote ozdoby. Indagowani o pochodzenie złota wskazali kierunek na południe. Wnioskując z tego, iż znajduje się na północ od głównego lądu, Kolumb obrał nowy kurs na południowy zachód i 28 października odkrył Kubę, a 6 grudnia Haiti (Hispaniolę), którą to wyspę, urzeczony jej pięknem, wybrał na swoją kwaterę. Gdy okręt flagowy Santa Mara uległ rozbiciu, a w czasie burzy stracono kontakt z Pintą, Kolumb na Niñi, postanowił osobiście dostarczyć wiadomość o odkryciu drogi do Azji na dwór królewski. 16 grudnia pozostawiwszy w ufortyfikowanym forcie Navidad na Hispanioli 43 ochotników z załogi, wypłynął w drogę powrotną. 21 marca 1493 zawinął do portu w Sewilli skąd udał się na dwór królewski do Barcelony ze sprawozdaniem dla kastylijskich monarchów.W czasie spotkania z parą królewską Ferdynandem Aragońskim i Izabelą Kastylijską Kolumb roztoczył przed nimi wizję bogactwa, jakie miało spłynąć na Hiszpanię, gdy akcja odkrywcza będzie kontynuowana. Doprowadziło to do prawdziwej gorączki odkrywczej, której kontynuacją była druga wyprawa Kolumba.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

kiedy była pierwsza wyprawa krzysztofa kolumba

kiedy była pierwsza wyprawa krzysztofa kolumba...

Geografia

W którym wieku odbyła się pierwsza wyprawa Krzysztofa Kolumba>?

W którym wieku odbyła się pierwsza wyprawa Krzysztofa Kolumba>?...

Język angielski

1. Zaznacz literą P pierwsze, najstarsze wydarzenie, a literą O - ostatnie najmłodsze - dotarcie do Indii Vasco da Gamę - portugalsko - hiszpański układ kolonialny w Tordesillas - wyprawy Henryka Żeglarza do Afryki - pierwsza wyprawa Kolumba do Ameryk

1. Zaznacz literą P pierwsze, najstarsze wydarzenie, a literą O - ostatnie najmłodsze - dotarcie do Indii Vasco da Gamę - portugalsko - hiszpański układ kolonialny w Tordesillas - wyprawy Henryka Żeglarza do Afryki - pierwsza wyprawa Kolu...

Historia

Przebieg wypraw Kolumba

Przebieg wypraw Kolumba

Pierwsza wyprawa
3 sierpnia 1492 trzy karawele ? Santa Maria (280 ton), Pinta (240 ton) i Ni?a (100 ton), na których przebywało łącznie około 90 ludzi, wyruszyły z Kadyksu. Po krótkim postoju na Wyspach Ka...

Historia

Wyprawy Krzysztofa Kolumba

Mieszkańcy Europy marzyli o dotarciu do Indii. Krążyły bowiem opowieści o olbrzymich bogactwach tego kraju. Jednak droga lądowa była długa, uciążliwa i niebezpieczna. Zaczęto więc szukać nowej drogi. Zgodnie z ówczesną wiedzą geograf...