Napięcie zasilające grzejnik wzrosło dwukrotnie. Ile razy wzrośnie: a)natężenie b)moc Gdzie znalazł zastosowanie elektromagnes? Opisz działanie jednego z urządzeń.

Napięcie zasilające grzejnik wzrosło dwukrotnie. Ile razy wzrośnie: a)natężenie b)moc Gdzie znalazł zastosowanie elektromagnes? Opisz działanie jednego z urządzeń.
Odpowiedź

[latex]dane:\U_2 = 2U_1\R_1 = R_2 = R\szukane:\a) frac{I_2}{I_1} = ?\b) frac{P_2}{P_1} = ?[/latex] [latex]a)\\I = frac{U}{R}\\I_1 = frac{U_1}{R}\I_2 = frac{U_2}{R} = frac{2U_1}{R}\\frac{I_2}{I_1} = frac{2U_1}{R}:frac{U_1}{R} = 2\\I_2 = 2I_1[/latex] Odp. wartość natężenia wzrośnie dwa razy. [latex]b)\P = U*I\\P_1 = U_1*I_1\P_2 = U_2*I_2 = 2U_1*2I_1 = 4U_1*I_1\\frac{P_2}{P_1} = frac{4U_1I_1}{U_1I1} = 4\\P_2 = 4P_1[/latex] Odp. Moc wzrośnie cztery razy. Elektromagnesy  stosuje się do wzbudzania strumienia magnetycznego, w maszynach elektrycznych, do wytwarzania siły nośnej, silnych pól magnetycznych (np. w akceleratorach cząstek naładowanych), do przetwarzania energii elektrycznej na mechaniczną, w różnorodnych mechanizmach elektromagnetycznych układów automatycznych, w łączności, w miernikach elektrycznych itd. W hutach ogromne dźwigi elektromagnetyczne służą do przenoszenia złomu żelaznego, w stoczniach do transportu blach stalowych, w halach produkcyjnych utrzymują ciężkie części stalowe poddawane obróbce mechanicznej. W medycynie, szczególnie w okulistyce elektromagnesy mają zastosowanie do wyciagania żelaznych opiłkw tkwiacych w oku, a także do usuwania za pomocą sondy, rożnych przedmiotw żelaznych z żoładka pacjenta. Elektromagnes stanowi podstawowy element budowy słuchawek, tj. urzadzeń przekształcajacych sygnały elektryczne w fale dźwiękowe. Jest też podstawą działania wielu urzadzeń elektrycznych, jak magnetofony, mikrofony, i komputery. Elektromagnesy również znalazły zastossowanie do budowy dzwonków elektrycznych, automatycznych bezpieczników, automatycznego otwierania i zamykania drzwi itp. Gitara elektryczna.  W korpusie gitary znajdują się magnesy - po jednym dla każdej struny. Magnesy te otoczone są uzwojeniem (stanowią solenoid z rdzeniem). Każdy z nich wytwarza własne pole magnetyczne, które powoduje namagnesowanie stalowej struny. Kiedy grasz na gitarze, struny drgają - zakłócają pole magnetyczne magnesu. Te zakłócenia powodują powstanie w solenoidzie niewielkiego prądu, który jako impuls jest przekazywany do wzmacniacza. Wzmacniacz przekazuje go do głośników.

Dodaj swoją odpowiedź