POWSTANIE WARSZAWSKIE 1944 Mam opisać sytuację Polaków pod okupacją radziecką... POMOCY!!!!

Władze radzieckie wprowadziły szereg represji, spośród których należy wymienić: - likwidację polskich instytucji administracyjnych i społecznych - rekwizycje i nałożenie obowiązku świadczeń na rzecz armii okupacyjnej - prześladowanie Kościoła rzymskokatolickiego, konfiskaty majątków, zamykanie kościołów - ograniczenia szkolnictwa  / m.in. zakaz nauki j. polskiego, historii, geografii i religii / - rusyfikację uniwersytetów - narzucanie obywatelstwa i wcielanie Polaków do Armii Czerwonej  / wcielono ok.150 tys. / - likwidację polskiej walutyOd pierwszych dni okupacji Rosjanie / poprzez nacjonalistów ukraińskich, białoruskich, proletariat żydowski / prowadzili akcję „oczyszczania terenów z niepożądanego elementu”. Aresztowano więc oficerów, funkcjonariuszy policji i straży więziennej, nauczycieli, działaczy społecznych, polityków, pracowników sądów oraz wszystkie osoby podejrzane o niechęć do władz radzieckich. Oficerów WP osadzono w specjalnych obozach – w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. W marcu 1940 r. na wniosek Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR – Ławrientija Berii podjęto decyzję o rozstrzelaniu polskich oficerów. Uczyniono to gł. w Katyniu / mordując ponad 4250  osób /  oraz w Charkowie i Miednoje. Razem zamordowanych zostało 21 857 osób.