Krótka charakterystyka Cześnika Raptusiewicza

Cześni Raptusiewicz jest to druga (obok Reyenta Milczka) główna postać w dramacie A. Fredry "Zemsta". Nie na darmo nazywał się "Raptusiewicz", albowiem na ogół był człowiekiem porywczym i agresywnym. Był starym kawalerem, od jakiegoś czzasu "podkochującym się" w Podstolinie (dokładniej mówiąc: w jej pozornym majątku), prawnej opiekunce jego bratanicy Klary. W związku ze swoim wiekiem towarzyszyło mu wiele chorób starczych takich jak np. reumatyzm, ale z racji występowania jego męskiej dumy nigdy się do nich nie przyznawał i wogóle nie chciał o nich słyszeć. Tak, tak... Dume to on miał więklą, ale w głębi duszy był tchórzliwym starcem, który wszystkim "niebezbiecznym starciom" wolał przyglądać się z daleka, z bezpiecznej odległości. Jedyną "odwagą" jaką posiadał był jego język. Lubiał mówić, wypowiadac różne głupstwa, których nigdy by nie wykonał. Ogółem uważam, że jest to postać pozytywna, mimo wszelkich wad jakie mu towarzyszą. Wkońcu świat nalezy do takich należy:)

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Krótka charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

Obaj bohaterowie "Zemsty" różnią się od siebie zupełnie. Mają inne sytuacje w rodzinie, różnie wyglądają i mają zupełnie inne charaktery. Dzielą jednak ten sam zamek i obaj bardzo chętnie zyskaliby jakiś spory majątek. Noszą podobne...