Ebenezer Scrooge charakterystyka dynamiczna z elementami rozpawki.

Ebenezer Scrooge czy zmiana wyszła mu na dobre - charakterystyka dynamiczna z elementami rozpawki

Ebenezer Scrooge był właścicielem kantoru, który przypadł mu w całości po śmierci jego wspólnika, Jakuba Marleya. Scrooge żył bardzo skromnie gdyż był człowiekiem skąpym. Wykorzystywał innych, miał wprawną rękę w wyzyskiwaniu ludzi (...), Jego nie ludzki stosunek do innych świadczy o tym, iż był niedostępny i zły. W momencie, kiedy Ebenezer nie ma juz prawie ludzkich uczuć otrzymuje szansę zmiany w swoim życiu.
W nocy odwiedził go Duch Marleya - jego zmarły wspólnik - który powiedział mu, jakim jest on bezdusznym człowiekiem, udzielił mu kilku nauk moralnych i zapowiedział wizyty innych duchów.
Wizyta Ducha przeszłości pozwoliła Scrooge’owi odbyć podróż do swego dzieciństwa, lat szkolnych, wcześniejszych wieczorów wigilijnych. Obserwując to Scrooge zaczyna płakać. Obrazy przedstawione poruszają jego sumienie i budzą szlachetne cele charakteru. Następna podróż z Duchem Teraźniejszości pozwala ukazać Ebenezera jako innego człowieka. Jest on obdarzony miłością, współczuje ludzkiej krzywdzie. Duch wprowadza Ebenezera w nastrój świąteczny panujący w domu Boba - wszystko to wzrusza Scrooge’a, który zaczyna przejmować się losem tej rodziny. Duch przyszłości ukazuje kres życia Ebenezera, który leży samotnie na łożu śmierci opuszczony i zapomniany przez wszystkich. Widzi też cmentarz, gdzie odczytuje swoje imię i nazwisko wyryte na tablicy nagrobnej. Jest przerażony.
Po tych wszystkich wydarzeniach, Ebenezer Scrooge budzi się innym człowiekiem. Zaczyna spędzać więcej czasu z ludźmi, spełnia dobre uczynki. Jest otwarty i szczery. Przemieniony Scrooge stał się szczerym przyjacielem, chlebodawcą i dobrą osobą. Był pogodny i radosny, a całe swe życie spełniał dobrymi uczynkami.
Patrząc na Ebenezera Scrooge’a można by stwierdzić, że wiara w człowieka, w miłość i zwycięstwo pozwala skutecznie zwalczyć zło i egoizm.
Czy ta zmiana wyszła mu na dobre? Tak
Po pierwsze uniknął śmierci. Śmierć, miała być dla Scrooge’a karą za jego niegodne życie. Wywyższanie się nad innymi i złe traktowanie ludzi prowadzi do zguby. Tylko nieliczni dostają szansę na poprawę. Scrooge dostał ja i wykorzystał, dzięki temu mógł żyć dalej jako dobry i szanowany człowiek Pewnie kiedyś umrze , jak każdy z nas, ale już nie w samotności. Być może właśnie w ten ostatni dzień swojego życia doceni najbardziej to co dał mu los.
Po drugie skorzystali na tym biedni ludzie. Przemiana bohatera to dobro nie tylko dla niego samego. Gdyby tak było nie można by tego nazwać prawdziwym dobrem. Bo wszyscy wiemy, że to co najlepsze, najbardziej wartościowe to współczucie i czynienie dobra dla innych. Gdyby stało się inaczej Scrooge, z chciwego człowieka stałby się szczęśliwym egoistą.
Po trzecie poznał magię świąt i piękno życia. A to jest jak nagroda za nowe postępowanie. Bo życie to nie tylko pasmo kłopotów , ciężka praca, nieważne dla siebie czy dla innych. Ktoś, kto zrozumie i pozna tę stronę rzeczywistości z przyjemnością będzie spełniał swoje obowiązki. Wszystko co będzie czynił prowadzić będzie jedynie do rzeczy pięknych i szlachetnych.