Ignacy Krasicki satyra pt. "Pijaństwo".

Satyra "Pijaństwo" jest jednym z tych utworów, w których podejmowano walkę o trzeźwość polskiego społeczeństwa.Po czasach saskich zaczęto dostrzegać konieczność piętnowania pijaństwa jako naszej wady narodowej.Pojawiło się wiele tekstów umoralniających, które uświadamiały społeczeństwu skutki pijaństwa.
Krasicki jednak uznał, że najlepsza bronią z ludzkimi wadami jest śmiech i w swej satyrze nakreślił doskonała karykaturę pijaka.Podpatrzył typowe sytuacje i zachowania ludzie pod wpływem alkoholu.Jego utwór ma formę dialogu pomiędzy pijakiem, a zwolennikiem trzeźwości. Dialog yten zawiera jednak dwa dłuższe monologi wymienionych postaci.Jeden z nich ma formę relacji wydarzeń, a drugi formę kazania.
Autor zastosował komizm słowny i komizm postaci.Satyra jest bardzo przewrotna i ma zaskakujące zakończenie.
Krasicki udowodnił, że człowiek bardziej boi się ośmieszenia niż słów surowej krytyki i dlatego warto z ludzkimi wadami walczyć właśnie tą bronią.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jak ten sam temat potraktował Jan Kochanowski we fraszce "O doktorze Hiszpanie", a jak Ignacy Krasicki w satyrze "Pijaństwo".

Jan Kochanowski i Ignacy Krasicki to wspaniali poeci staropolscy żyjący jednak w różnych epokach. Obaj byli ludźmi wykształconymi i bywałymi w świecie, obaj też zyskali sobie tytuły literackie: Kochanowski - ojca poezji polskiej, Krasicki ...

Język polski

Ignacy Krasicki "Pijaństwo".

jest to satyra, która za przedmiot swojej krytyki obrała sobie wadę nadużywania alkoholu przez szlachtę. Jest to typ satyry dialogowej, w której rozmowa dwóch postaci stanowi sytuacyjny wstęp do obrazka obyczajowego.

Bohaterami teg...

Język polski

Ignacy Krasicki jako nauczyciel i wychowawca XVIII wiecznego społeczeństwa polskiego.

Ignacy Krasicki to bez wątpienia najwybitniejszy pisarz polskiego oświecenia. Książe biskup warmiński- jest polskim przykładem umysłu oświeconego, twórcy utalentowanego i wykształconego, obdarzonego wyrafinowanym smakiem i talentem. Zwano ...

Język polski

"Satyra (i nie tylko) prawdę mówi" - przedstaw, jaką prawdę o czasach i ludziach Oświecenia odnajdujesz w twórczości Ignacego Krasickiego.

„Satyra prawdę mówi” - to stwierdzenie możemy odnaleźć już w pierwszych wersach utworu Ignacego Krasickiego pt.„Do króla”.Daje nam ona dużo do myślenia.Na jej podstawie możemy wywnioskować, że satyra mimo, iż jest gatunkiem lite...

Język polski

Ignacy Krasicki satyry i bajki.

Oświecenie to epoka, w której tworzyło wielu wybitnych pisarzy i w której powstały doskonałe utwory literatury francuskiej, angielskiej, a także polskiej. W Rzeczypospolitej nie działo się wówczas zbyt dobrze. Kraj upadał, a społeczeńst...