Charakterystyka Jazona - "Wyprawa Argonautów" Jan Parandowski.

Mityczny Jazon(Uzdrowiciel) był synem Ajzona, władcy Jolkos(obecnie Wolos) w Tesalii. Jego ojciec miał niegodziwego, przyrodniego brata-Peliasa, który zebrawszy garść zuchwalców, opanował zamek i strącił go z tronu. Od tej chwili Ajzon przestał być królem Jolkos. Jednak Pelias na tym nie poprzestał. Postanowił zabić prawowitego dziedzica-Jazona,który dopiero co się urodził. Wówczas matka potajemnie wywiozła go z miasta.Chłopiec dorastał w dzikich rejonach Tosalii.Wychował go mądry centaur Chiron,który był wychowawcą wielu herosów.
Czytając ,,Wyprawę argonautów" można dostrzeć wiele symboli, np. nagość, która oznacza szczerość,otwartość,prawdę,bezinteresowność,potulność,ale też potęgę i piękno.Dla Jazona nagość jest najmocniejszą zbroją i atrybutem. Pewien artysta, a mianowicie Bertel Thardvaldsen wykonał rzeźbę, która przedstawia ,,Jazona ze złotym runem"(taką nosi również nazwę). Oglądając rzeźbę, ,,gołym okiem" możemy dostrzec, iż Jazon jest całkiem nagi. Zauważamy również, że jest niewysoki i drobnej budowy ciała.
Jazon posiada wiele pozytywnych cech, międzt innymi waleczność. Gdy osiągnął pełnoletność postanowił wrócić do Jolkos, aby upomnieć się o należyty mu tron i prawa. Druga cecha to dobroć. W drodze do rodzinnego miasteczka dotarł do rzeki. Zjawiła się tam staruszka,która poprosiła, by ją przeniósł na drugi brzeg. Jazon wziął ja n aplecy i przeniósł. Staruszka podziękowała mu, życzyła szczęścia i znikła. Młodzieniec nie wiedział,że to była bogini Hera,któr chciała wypróbować jego dobre serce. Hera została jego boską opiekunką we wszystkich działaniach. Kolejną cechą jest niesamowita odwaga, a udowodnił ją, decydując się na wyprawę po złote runo.Został do niej skłoniony przez Peliasa, który oznajmił, że odda mu tron pod warunkiem,że zdobędzie złote runo. Jazon zebrał ekspedycję, w której skład weszli najwaleczniejsi herosi Grecji:Herakles,Meleager,Atalanta,Peleus,Kastar i Polideukes, Kalais i Zetes, Nestor oraz Śpiewacy traccy- Orfeusz i Asklepios. Na wyprawę udali sie statkiem o nazwie ,,Argo".
Aby zdobyć złote runo, Jazon musiał pokonać wiele przeszkód: zaorać pole aprzęgiem dwóch byków o spiżowych nozdrzach, z których buchał ogień. Pole miał obsiać magicznymi żebami smoka. Z nasion tych wyrosnąć mieli uzbrojeni wojownicy, których należało pokonać. Na końcu musiał walczyć ze smokiem, który bronił złotego runa.
Postać Jazona budzi we mnie sympatię. Powodem tego jest to,że próbował odzyskać tron, który kiedyś należał do jego ojca oraz powrócić do rodzinnego miasteczka.

Dodaj swoją odpowiedź