HELP Ania kupiła 3kg gruszek po 2zł, 2kg brzoskwiń po 3,60zł i 1kg gruszek. Średnia wartość 1kg zakupionych owoców wyniosła 2,90zł. Ile kosztował 1kg gruszek?

HELP Ania kupiła 3kg gruszek po 2zł, 2kg brzoskwiń po 3,60zł i 1kg gruszek. Średnia wartość 1kg zakupionych owoców wyniosła 2,90zł. Ile kosztował 1kg gruszek?
Odpowiedź

Cena gruszek = 3*2,00 = 6,00 zł Cena brzoskwiń = 2*3,60 = 7,20 zł x - cena 1 kg gruszek Cena gruszek = x*1 = x zł Średnia wartość kilograma owoców = (6 + 7,20 + x) / (3+2+1) = 2,90 (13,20+x)/6 = 2,90  |*6 13,20 + x = 17,40 x = 17,40 - 13,20 = 4,20 zł Kilogram gruszek kosztował 4,20 zł

Dodaj swoją odpowiedź