streszczenie ksiąszki opowieści z narnii lew czarownica i stara szafa

Było sobie raz czworo dzieci ;EDMUND, ZUZANNA, PIOTR I ŁUCJA . ·Rodzeństwo Pevenisie przygotowuje się do opuszczenia Londynu by uciec przed nalotami bombowymi. ·Pierwszego dnia pobytu w domu Profesora dzieci zaczynają się nudzić . ·Łucja odłącza od reszty rodzeństwa i otwiera drzwi magicznej szafy . ·Łucja spotyka pana Tumnusa , swojego pierwszego przyjaciela w krainie Narnii. ·Edmund spotyka Białą Czarownice i jej karła . ·Biała Czarownica częstuje Edmunda czarodziejskim gorącym napojem. ·Dzieci po raz pierwszy razem przedostają się przez drzwi szafy ...do krainy Narnii! ·Kiedy nikt nie patrzy , Edmund wymyka się , aby odnaleźć Białą Czarownicę . ·-Jak śmiałeś przyjść tu sam ?- pyta czarownica głosem mrożącym krew w żyłach .Edmund czuje strach . ·Czarownica wpada we wściekłość , kiedy nagle zima ustępuje wiośnie . ·Święty Mikołaj obdarowuje dzieci niezwykłymi prezentami . ·Piotr dzielnie  walczy w bitwie z siłami zła Białej Czarownicy . ·Korzystając z prezentu od Świętego Mikołaja Łucja leczy rany Edmunda . ·Niech żyje królowa Zuzanna !!!