Wiek XVIII wiekiem rozumu - rozprawka
Oświecenie jest pierwszą epoką w nowożytności, która jest w pełni świadoma swojego istnienia. Określa się ją jako ?wiek rozumu? oraz ?wiek oświecony?. Oświecenie w dziejach naszej ziemi to wiek XVIII, a w polityce to czas reform, przemysłu i rewolucji. Postaram się podać odpowiednie argumenty na potwierdzenie tezy z tematu.
Moim pierwszym argumentem będzie rozwój edukacji. W całej Europie powstawały akademie, czyli towarzystwa zajmujące się rozwojem nauk. Tworzono w nich biblioteki, przeprowadzano badania, wydawano czasopisma (np. ?Monitor?). Skupiały one badaczy, filozofów, literatów, itd. Uczeni podążający drogą Galileusza i Newtona prowadzili eksperymenty i badania, aby bliżej poznać otaczający nas świat.
Na przykład, Benjamin Franklin dowiódł, że piorun jest wyładowaniem elektrycznym. Na podstawie swoich obserwacji skonstruował piorunochron.
Karol Lineusz wymyślił zaś podział organizmów żywych na królestwa, rzędy, gromady, gatunki i rodzaje.
Antoine Lavoisier udowodnił, że powietrze jest mieszaniną gazów, m.in. tlenu i azotu, wykonał również analizę cząsteczki wody.
Wynaleziono także szczepionkę przeciw ospie.
W XVIII wieku również kobiety zaczęły interesować się nauką. Damy zapraszały na salony uczonych, filozofów, poetów. Dyskusje na tematy filozoficzne stały się bardzo popularne.
Wiek XVIII jest zwany również ?wiekiem filozofów?, bowiem uczeni wydali w tym czasie wiele dzieł charakteryzujących ludzkie życie. Oświeceniowy ruch umysłowy kładł duży nacisk na konieczność samodzielnego poznawania świata. Oto różne poglądy oświeceniowe:
? EMPIRYZM ? pogląd uznający doświadczenie za jedyne źródło wiedzy o świecie.
Przedstawiciel: Francis Bacon
? RACJONALIZM ? pogląd uznający rozum za źródło wiedzy o świecie.
Przedstawiciel: Kartezjusz
? DEIZM ? pogląd zakładający istnienie Boga, nieingerującego w dzieło stworzenia.
Przedstawiciel: Wolter
? ATEIZM ? pogląd zakładający, że Bóg nie istnieje.
Ważne poglądy o życiu głosili również Immanuel Kant i Jean Rousseau.
Rewolucje w krajach to według mnie jedne z najważniejszych wydarzeń oświecenia. W tej epoce wielu ludzi uważało, że władza powinna wychodzić z rąk ludzi, a nie monarchy. ?Wolność, równość? ? to dwa główne hasła oświecenia.
Rewolucje wybuchły w USA, Polsce, Francji. W Stanach Zjednoczonych zadeklarowano niepodległość oraz uchwalono I na świecie konstytucję. We Francji rewolucja obaliła system feudalny i monarchię absolutną. Zadeklarowano też Prawa Człowieka i Obywatela.
W Rzeczpospolitej uchwalono Konstytucję 3 maja.
W czasie tzw. Rewolucji przemysłowej nastąpił rozwój techniki i przemysłu, wykorzystywano nowe źródła energii, np. para wodna, węgiel, żelazo. Stosowano także nowe wynalazki, np. parostatek, lokomotywa.
Ludzie pragnęli wolności, bycia niezależnym. Takie właśnie poglądy mieli liberałowie. Ich głównym celem było oddzielenie państwa od kościoła.
Uważam, że nazwa ?wiek rozumu? jest odpowiednia dla XVIII wieku. Wtedy właśnie ludzie odkryli, jak wykorzystać rozum, aby ulepszyć świat.