Znaczenie łączności

Rozwój łączności, umożliwiającej porozumiewanie się ludzi na odległość i wymianę informacji, datuje się od początków ludzkich cywilizacji na Ziemi. Najstarszą formą łączności jest poczta- znane są listy pochodzące z epoki pisma klinowego (ok.. 2400 lat p.n.e.). Przesyłki pocztowe przenosili początkowo piesi posłańcy, ale już w czasach starożytnych zorganizowana została poczta konna i zaprzęgowa ( w Persji i Rzymie). Do przekazywania informacji od dawna służyły także sygnały optyczne ( światło, dym) i dźwiękowe ( bębny
i trąby). Od tego czasu łączność przeszła wyjątkową ewolucję. Jej szczególnie szybki rozwój przypadł na wiek XIX, który przyniósł kilka przełomowych dla tej dziedziny wynalazków, tzn. telegraf elektromagnetyczny ( Samuel Morse, 1837 r.) oraz telefon ( Alexander Bell, 1876 r.). Wiek XX zapoczątkował erę łączności bezprzewodowej- w 1914 r. w Belgii uruchomiono pierwszą radiostację, a w 1926 r. nadana została w Wielkiej Brytanii pierwsza audycja telewizyjna.
We współczesnym świecie rozprzestrzenianie wiadomości odgrywa ogromną rolę społeczną, gospodarczą i kulturotwórczą. Coraz większego znaczenia nabiera szybkość przekazu, jego zasięg oraz powszechny i łatwy dostęp do informacji. Szczególnie szybko rozwija się obecnie telekomunikacja. W tej dziedzinie, wykorzystującej najnowsze wynalazki naukowe i rozwiązania technologiczne, zmiany zachodzą w błyskawicznym tempie, a już istniejące sposoby przekazu informacji są systematycznie ulepszane.
Przełomowymi momentami w rozwoju łączności były: wystrzelenie satelitów telekomunikacyjnych i zastosowanie światłowodów. Umożliwiło to gwałtowny wzrost liczby równocześnie przesyłanie informacji- w postaci rozmów telefonicznych, programów telewizyjnych i radiowych czy danych komputerowych. Większość państw opiera nowoczesną telekomunikację na wykorzystaniu satelitów geostacjonarnych ( nieruchomych względem Ziemi), umieszczonych na orbicie okołorównikowej, które należą do systemu Międzynarodowej Organizacji Łączności Satelitarnej ( INTELSAT). Pokrywają one swoim zasięgiem 90% zamieszkanych obszarów Ziemi.
Jako rewolucję w komunikacji określa się także stworzenie postaw telekomunikacji komputerowej, czyli umożliwienie przesyłania informacji między komputerami pracującymi w sieci. Największą i najpopularniejszą siecią komputerową na świecie jest obecnie Internet, którego użytkownikiem może być każdy posiadacz komputera. Dostęp do sieci umożliwia korzystanie z poczty elektronicznej, szybkie wyszukiwanie informacji z każdej dziedziny, uczestniczenie w wirtualnych dyskusjach, przesyłanie informacji, składanie zamówień
i rezerwacji biletów, dokonywanie operacji finansowych, zakup towarów ( obroty internetowych sklepów przekroczyły już 100 mld $ rocznie), oglądanie filmów, dostęp do bibliotek. W oparciu o sieci komputerowe tworzone są także różnorodne bazy danych, wykorzystywane przez administrację państwową, urzędy celne i skarbowe, służby graniczne, banki, biura maklerskie oraz firmy ubezpieczeniowe. Niektóre z sieci mogą mieć zasięg międzynarodowy, ułatwiający np. współpracę policji z różnych krajów.
Wiele spośród placówek badawczych i firm zajmujących się wdrażaniem nowoczesnych metod telekomunikacyjnych zlokalizowanych jest w parkach technologicznych. Dostęp do środków łączności najnowszej generacji wiąże się ściśle z ogólnym poziomem rozwoju danego kraju i dochodami ludności. Różnice dotyczące poszczególnych państw są ogromne: w Szwecji na każdy 1000 mieszkańców przypada prawie 700 aparatów telefonii przewodowej, ponad 700 telefonów komórkowych i pow. 600 komputerów osobistych; dla Meksyku te same wskaźniki wynoszą odpowiednio 125, 142 i 69, a dla Mozambiku- 4, 3 i 3,5.
W dobie nowych możliwości technicznych niektóre usługi łącznościowe zaczynają zanikać. Taki los spotka prawdopodobnie przesyłki telegraficzne, z których rezygnuje coraz więcej krajów, zwłaszcza wysoko rozwiniętych gospodarczo, np. Singapur, Islandia , Austria, Finlandia, Niemcy. Konkurencją dla telegramów stały się: rozsyłana w sieci internetowej poczta elektroniczna i krótkie wiadomości tekstowe( tzw. SMS-y, Short Message Service i MMS-y, Multimedia Messaging Service), przekazywane za pomocą telefonów komórkowych i Internetu, oraz przesyłki kurierskie.
W wielu krajach coraz rzadziej wysyłane są listy, choć wydaje się, że taki sposób porozumiewania się ludzi długo jeszcze będzie aktualny ( w 2001 r. na całym świecie wysłanych zostało prawie 8 mld listów). Poczta straciła także monopol na przesyłanie pieniędzy- w miejsce wpłat i wypłat gotówkowych znacznie częściej wykorzystuje się operacje wykonywane drogą elektroniczną.
Łączność odgrywa znaczącą rolę także w edukacji i rozpowszechnianiu oświaty. W Niemczech zakończono podłączanie do sieci internetowej wszystkich placówek oświatowych. Podobna akcja trwa obecnie w naszym kraju. Co roku rośnie także liczba studentów podejmujących naukę w systemie internetowym. Umożliwia on korzystanie z wykładów najlepszych specjalistów z różnych uczelni. W globalnej klasie w zajęciach mogą brać udział jednocześnie słuchacze z wielu krajów.
Obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez telekomunikacji. Jest ona niezbędnym warunkiem normalnego funkcjonowania państw, przedsiębiorstw i poszczególnych ludzi.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

1. Wyjaśnij na przykładach znaczenie łączności dla rozwoju gospodarki oraz życia każdego człowieka. 2. Podaj po 2 wady i zalety telefonii komórkowej. 3. Podaj 6 rodzajów łączności. Potrzebne jeszcze na dziś :))

1. Wyjaśnij na przykładach znaczenie łączności dla rozwoju gospodarki oraz życia każdego człowieka. 2. Podaj po 2 wady i zalety telefonii komórkowej. 3. Podaj 6 rodzajów łączności. Potrzebne jeszcze na dziś :))...

Geografia

podaj 5 przykładów wykazujących duże znaczenie łączności we współczesnej gospodarce globalnej procze o pomoc

podaj 5 przykładów wykazujących duże znaczenie łączności we współczesnej gospodarce globalnej procze o pomoc...

Geografia

Znaczenie łączności w rozwoju świata!   Odpowiedź na max 4-5 zdań mających sens

Znaczenie łączności w rozwoju świata!   Odpowiedź na max 4-5 zdań mających sens...

Geografia

Znaczenie łączności w gospodarce (3 punkty)

Znaczenie łączności w gospodarce (3 punkty)...

Geografia

z.1 Wyjaśnij na przykładach znaczenie łączności dla rozwoju gospodarki oraz życia każdego człowieka z.2 Oceń czy obecny bilans handlu zagranicznego Polski jest korzystny dla gospodarki. Uzasadnij swoją odpowiedz.

z.1 Wyjaśnij na przykładach znaczenie łączności dla rozwoju gospodarki oraz życia każdego człowieka z.2 Oceń czy obecny bilans handlu zagranicznego Polski jest korzystny dla gospodarki. Uzasadnij swoją odpowiedz....

Geografia

Proszę bardzo o pomoc w dwóch zadaniach: 1. Wyjaśnij na przykładach znaczenie łączności dla rozwoju gospodarki oraz życia każdego człowieka 2. Wymień nazwy głównych operatorów telefonii stacjonarnej i komórkowej w Polsce

Proszę bardzo o pomoc w dwóch zadaniach: 1. Wyjaśnij na przykładach znaczenie łączności dla rozwoju gospodarki oraz życia każdego człowieka 2. Wymień nazwy głównych operatorów telefonii stacjonarnej i komórkowej w Polsce...