William Hogarth "Przy śniadaniu" opis obrazu.

Opisywany obraz jest dziełem autorstwa Williama Hogharta. ,,Przy śniadaniu" jest obrazem powstałym XVIII wieku.
Dzieło przedstawia zachowanie mieszczan przy śniadaniu. Na pierwszym planie widzimy parę małżonków, którzy siedzą na krzesłach przy stoliczku. Mężczyzna, ubrany w drogie, przeszywane złotą nicią, eleganckie szaty, trzyma ręce w kieszeniach, nie zważając na wyciągniętą ze spodni koszulę. patrzy tępym wzrokiem w dół, obok niego na podnóżek wspina się mały, biało-brązowy piesek. Po drugiej stronie stoliczka siedzi kobieta, ubrana w kremową, rozkloszowaną suknię, na którą założone ma palto z falbanami przy rękawach. jej głowę zdobi biały czepek. Przeciąga się ona z rękoma wyciągniętymi ku gorze. Ma zaspaną, ale wypoczętą twarz. Po lewej stronie obrazu stoi mężczyzna w ciemnozielonym płaszczu. w ręku trzyma nom jakieś papiery, pod pachą ściska książkę, kolejna wystaje również z jego kieszeni. Za ucho wcisnął ołówek, prawą dłoń unosi otwartą ku gorze. W tle widzimy krzątającego się po pobliskim pokoju, sługę. Opiera się on jedną ręką o krzesło, drugą drapie się po głowie. Ziewa, szeroko otwierając usta. Mimo pięknego,, bogatego wnętrza w tym mieszczańskim domu, panuje ogromny bałagan, który odwraca uwagę od bogato zdobionych kolumn, pięknego zegara, kominka, czy dywanu, na którym leży pełno bibelotów.Na przewróconym, czerwonym krześle leżą skrzypce oraz zeszyt z nutami. gdzieniegdzie leżą karty, książki, a nawet miecz z jakimś pasem.
Obraz ,,przy śniadaniu" ukazuje nam codzienny, zwykły poranek w mieszczańskich progach. Okazuje się, że nawet wysoko urodzeniu ludzie czasem odpuszczają sobie ścisłego przestrzegania reguł savuar-vivru. Dzieło Hogharta podkreśla w ciekawy sposób niedoskonałości ludzkie, ich naturalne zachowania.

Dodaj swoją odpowiedź