Bezrobocie w Polsce aktywna i Pasywna polityka zwalczania zjawiska poprzez władze państwowe i samorządowe
Bezrobocie to sytuacja, w której istnieje grupa pracowników zdolna do pracy oraz gotowych ją podjąć, lecz nieznajdująca możliwości zatrudnienia. Zjawisko to jest mierzone procentem siły roboczej, która nie znajduje zatrudnienia.. Brak pracy jest czynnikiem, który mam wpływ na zaspokajanie ważnych potrzeb społecznych w różnych sferach życia. Prowadzi też do narastania kwestii społecznych jak: kwestia ubóstwa, edukacyjna, zdrowotna itd. Bezrobocie to obecnie najpoważniejszy problem społeczny, gospodarczy i ekonomiczny w Polsce tak i w naszej miejscowości. Mierzy się je stopą bezrobocia –to stosunek liczby osób bezrobotnych do liczby osób aktywnych zawodowo wyrażony w procentach. Z danych GUS wynika że na koniec lutego 2009 r. w kraju stopa wynosiła 10.9% w Toruniu 7,1%. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć jakie są główne przyczyny bezrobocia w naszym kraju, wówczas bowiem łatwo można by było wyeliminować i zmniejszyć bezrobocie. Nie jest to jednak wcale takie łatwe i dlatego bezrobocie stanowi tak poważny problem. O interesy pracowników musi zadbać państwo czyli rząd powinien w pierwszej kolejności starać się ograniczyć bezrobocie oraz następnie, w nie mniejszym stopniu, powinny to robić samorządy lokalne ważna jest właściwa współpraca tych dwu organów.
Aktywna polityka na rynku pracy obejmuje różnego rodzaju programy pomocowe, zdobywania i doskonalenia klasyfikacji skierowane do osób bezrobotnych. Są to różnego rodzaju szkolenia, kursy. Pożyczki dla bezrobotnych zakładających własną działalność gospodarczą, prace interwencyjne, usługi publicznych służb zatrudnienia - doradztwo, pośrednictwo pracy, praca tymczasowa, programy dla absolwentów.
Ulgi dla pracodawców tworzących nowe miejsca pracy. Taką pomoc otrzymać bezrobotni mogą w powiatowych urzędach pracy (PUP) . Jednak te działania nie są wystarczające. Świadczy o tym mała skuteczność wszystkich tych programów. Konieczne są bardziej zdecydowane działania, takie jak zmiany w systemie podatkowym, zmniejszenie kosztów pracy, szczególnie tych pozapłacowych, umożliwienie łatwiejszego dostępu do kapitałów na inwestycje i spadek ceny pieniądza (niższe oprocentowanie kredytów). Wskazane byłoby też uelastycznienie prawa pracy i uproszczenie procedur zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Zmiany muszą dotyczyć także systemu szkolnictwa. Szkoły powinny także uczyć elastyczności na rynku pracy i otwartości na zmiany zawodu jeśli by zaszła taka konieczności.
Pasywna polityka państwa na rynku pracy obejmuje różnorodne formy pomocy finansowej dla bezrobotnych. Należy tu wymienić przede wszystkim zasiłki dla bezrobotnych, jednorazowe odszkodowania dla osób zwalnianych z pracy oraz dodatki związane z wcześniejszym przechodzeniem na emeryturę. Najważniejszą forma pomocy finansowej są zasiłki dla bezrobotnych. Zasiłki te nie ograniczają jednak bezrobocia a jedynie przyczyniają się do zmniejszenia jego niekorzystnych konsekwencji i zapewniają środki do życia osobą które utraciły pracę.
Co do działań samorządów lokalnych w zależności od możliwości powinno należeć :
-Przyciąganie kapitału głównie zagranicznego, Tworzenie stref ekonomicznych . Co można zaobserwować pod Toruniem. Strefa ta się rozrasta .W Ostaszewie są już gotowe magazyny dla Japońskiej firmy Nippon Express. Rozmiar inwestycji jest imponujący powierzchnia magazynowa wynosi 15 tysięcy metrów2 400 tysięcy dla biur.(informacje z Nowości.)
- Stawianie na drobne i średnie przedsiębiorstwa oraz współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami
- Stwarzanie dogodnych warunków do rozwoju firm (głównie drobnych) na swoim terenie
- Mądre korzystanie z unijnych dotacji. np. rozbudowa sieci kanalizacyjnej, remonty dróg. budowa nowego mostu przez Wisłę w Toruniu będzie współfinansowana z funduszy europejskich z przewidywaną kwotą dofinansowania w wysokości 327 mln zł.
Sposobów zwalczania jest niewiele. Jednak to czy człowiek znajdzie zatrudnienie w dużym stopniu zależy od niego. Ważnym elementem jest pozytywne nastawienie psychiczne do tego aby znaleźć pracę. Każdy człowiek pozostający bez zatrudnienia powinien podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności, a także podwyższać wykształcenie, przez szkoły i kursy. Jednak nie każdego stać na taki wydatek. Urzędy Pracy pokrywają koszty kursów, tylko wtedy, gdy dana osoba ma zapewnioną przyszłą pracę. Często zdarza się, iż mimo zapewnień o zatrudnienie pracodawcy w rezultacie rezygnuje.