trudno zmienić ich objętość, - łatwo zmienić kształt, - przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje, ale w przeciwieństwie da gazów nie rozszerza się, aby wypełnić je całe, - ich istnienie ogranicza od strony niskich temperatur temperatura krzepnięcia, a od wysokich temperatura topnienia, - niektóre ciecze są przezroczyste, - niektóre łatwopalne, - niektóre przewodzą prąd elektryczny, - ciecze zazwyczaj są złymi przewodnikami ciepła, - charakteryzuje je duża rozszerzalność temperaturowa, tzn. że ciecze pod wpływem temperatury zmieniają swoją objętość.CIALA STALE !Właściwości ciał stałych: - trudno jest zmienić kształt większości ciał stałych. Tą cechą ciała stałe różnią się od cieczy. Fabryki, domy, meble, samochody mogą zachowywać swój kształt przez wiele lat, a niektóre budowle i rzeźby przetrwały nawet kilkadziesiąt wieków; - oddziaływając na ciało stałe dużą siłą można zmienić jego kształt; - ciała stałe dzielimy na: sprężyste, kruche i plastyczne; - trudno jest zmienić objętość ciał stałych. Nawet duże zmiany ich kształtów nie powodują zmian objętości. Ta cecha ciał stałych upodabnia je do cieczy. Ta sama substancja zachowuje się różnie także w zależności od stanu skupienia. Szkło w naszym otoczeniu jest ciałem kruchym, które można łatwo rozbić. Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury przechodzi ono w stan ciekły. Z płynnego szkła można uzyskiwać dowolne kształty - a więc wykazuje ono właściwości plastyczne. Ich wykorzystanie pozwala na tworzenie szklanych przedmiotów o pięknych, wyszukanych formach. Lecz nie wszystkie ciała stałe tak się zachowują, np. drewno nigdy nie będzie we wszystkich trzech stanach skupieniach.GAZY !- łatwo zmienić kształt, - zajmują całą dostępną im przestrzeń, - cały czas się przemieszczają i nigdy nie zatrzymują się w jednym miejscu, - podobnie jak ciecze dostosowują się do kształtu naczynia, w którym się znajdują, - łatwo zmieniają objętość, tzn. są ściśliwe i rozprężliwe, - są złymi przewodnikami ciepła i prądu elektrycznego, - wywierają nacisk na ciała, które się w nich znajdują, - cechuje je rozszerzalność temperaturowa, - niektóre z nich są łatwopalne.
ciało stale lod woda
1. Wymień właściwości ciał stałych i uzasadnij je w nawiązaniu do budowy drobinowej. 2. Wymień cechy ciał stałych i podaj po jednym przykładzie ciała o takiej cesze. 3. Podaj dwa przykłady z życia codziennego wykorzystania ciał stałych.
1. Wymień właściwości ciał stałych i uzasadnij je w nawiązaniu do budowy drobinowej. 2. Wymień cechy ciał stałych i podaj po jednym przykładzie ciała o takiej cesze. 3. Podaj dwa przykłady z życia codziennego wykorzystania ciał s...