Opisz: - efekt cieplarniany - kwaśne deszcze - smog - dziura ozonowa Plis na jutro daję naj

Efekt cieplarniany jest zjawiskiem podwyższenia temperatury atmosfery spowodowany występowaniem gazów cieplarnianych(CO2,para wodna,metan i freony). Choć efekt cieplarniany jest niezbędny do utrzymania odpowiedniej do życia temperatury, w nadmiarze może doprowadzić do ocieplenia klimatu, a w konsekwencji do stopnienia lodowców i powodzi. Kwaśne deszcze- opady deszczu o kwaśnym odczynie. Powstają w wyniku nadmiernej emisji tlenków siarki i azotu. Prowadzą do uszkodzenia drzewostanu, budynków oraz zakwaszenia gleby i wody. Smog- może być kalifornijski lub londyński. Wygląda jak szara mgła wiecznie unosząca się nad większymi miastami. Powstaje w wyniku emisji gazów z fabryk. Prowadzi do podrażnienia oskrzeli, dróg oddechowych i układu krążenia. Dziura ozonowa- spadek stężenia ozonu w warstwie ozonowej. Występuje głównie nad biegunami. Powstaje w wyniku niszczenia ozonu przez freony, przez co O3 nie pochłania nadmiaru promieniowania ultrafioletowego, które jest niezwykle szkodliwe dla organizmów żywych, ponieważ prowadzi do uszkodzenia komórek przez oparzenia skóry.