Biografia Adama Mickiewicza

Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 r. w Zaosiu, k. Nowogródka. Jego rodzina wywodziła się z drobnej szlachty, ojciec pracował w sądzie w Nowogródku. W tamtych okolicach upłynął pierwszy okres życia młodego Adama, który tam chodził do szkoły prowadzonej przez dominikanów.

W 1812 r. Mickiewiczowi umarł ojciec. W 1815 r. rozpoczął studia w Wilnie, a po nich pracę w Kownie. W tym miejscu wyodrębnia się drugi etap w życiu wieszcza. Powstają pierwsze utwory poetyckie, t.j. "Oda do młodości" i "Pieśń filaretów", a jakiś czas później także II część "Dziadów". Wtedy Mickiewicz poznał Marylę Wereszczakównę, do której miłość wpłynęła na całe życie Adama oraz jego twórczość.

W 1823 r. organizacja filomatów, do której należał, została zdekonspirowana. W wyniku postępowania sądowego skazano go na areszt, a potem zesłanie do Rosji. Tam rozpoczął się kolejny okres w jego życiu, tzw. etap rosyjski. W tym czasie dużo podróżował (Krym, Moskwa, Petersburg, Odessa). W Rosji powstały słynne "Sonety krymskie" i "Konrad Wallenrod".

W 1829 r. rozpoczął się etap drezdeński w życiu Mickiewicza. Wiele podróżował (Niemcy, Włochy, Szwajcaria). W końcu znalazł się w Dreźnie, gdzie napisał III część "Dziadów".

W 1832 r. przybył do Paryża, gdzie rozpoczął się ostatni etap życia Mickiewicza. W 1834 r. ożenił się z Celiną Szymanowską, z którą miał sześcioro dzieci. W tym też roku wydał swoje ostatnie, wielkie dzieło - "Pana Tadeusza". Adam Mickiewicz zmarł 26 listopada 1855 r. w Konstantynopolu, prawdopodobnie na cholerę.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

szczegółowa biografia Adama mickiewicza

szczegółowa biografia Adama mickiewicza...

Język polski

biografia adama mickiewicza najwazniejsze fakty i najwieksze utfory

biografia adama mickiewicza najwazniejsze fakty i najwieksze utfory...

Język polski

Biografia Adama Mickiewicza. Za pierwszą odp. daje naj

Biografia Adama Mickiewicza. Za pierwszą odp. daje naj...

Język angielski

Biografia Adama Mickiewicza po angielsku potrzebna na jutro. Jestem w 1 gimnazjum więc proszę nie pisać takich rzeczy no... zaawansowanych ;) . Tylko najważniejsze informacje. Tak minimalnie 5 zdań :) Proszee Was. Praca na jutro.

Biografia Adama Mickiewicza po angielsku potrzebna na jutro. Jestem w 1 gimnazjum więc proszę nie pisać takich rzeczy no... zaawansowanych ;) . Tylko najważniejsze informacje. Tak minimalnie 5 zdań :) Proszee Was. Praca na jutro....

Język polski

biografia Adama Mickiewicza w podpunktach

biografia Adama Mickiewicza w podpunktach...

Język angielski

krótka biografia Adama Mickiewicza po Angielsku i po Polsku.!! pilne nie za trudne słowa

krótka biografia Adama Mickiewicza po Angielsku i po Polsku.!! pilne nie za trudne słowa...