Alina - "Balladyna"

Alina to młodsza z dwóch córek wdowy. Razem z matką i siostrą mieszkały w małej ubogiej chatce.
Alina była ładną dziewczyną. Miała długie włosy, które zaplatała w warkocz, błękitne oczy i rumieńce na twarzy.
Młodsza córka wdowy była przeciwieństwem Balladyny. Odznaczała się pracowitością i zawsze myślała o dobru innych. Kiedy miały iść z matką w pole, zaproponowała jej odpoczynek, a poszła z Balladyną. W przeciwieństwie do siostry Alinę cechowała prawdomówność i uczciwość. Szczerze, nie ubarwiając, wyznała Kirkorowi, jakie umiejętności posiada. Alina była skłonna do poświęceń. Chętnie wykonywała za matkę ciężkie prace, aby ta się nie przemęczała.
Podziwiam Alinę za jej łagodność, cierpliwość i dobroć. W przypadku młodszej siostry, żyjąc pod jednym dachem z osobą taką jak Balladyna, trudno jest zachować pogodny charakter i ufność w stosunku do ludzi.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

alina balladyna 1wygląd postaci 2cechy charakteru 3ocena postaci 4przedstawienie postaci

alina balladyna 1wygląd postaci 2cechy charakteru 3ocena postaci 4przedstawienie postaci...

Język polski

Różne jak przysłowiowe woda i ogień Alina i Balladyna - charakterystyka porównawcza.

Alina i Balladyna to przykład na to, że dwie siostry mogą być na wskroś odmienne; pomimo łączącego je pokrewieństwa, jedna stanowi zaprzeczenie drugiej.
Od razu dostrzegalne są różnice w urodzie. Obydwie są młode i ładne, lecz ni...

Język polski

Charakterystyka Aliny - "Balladyna"

Alina jest siostrą tytułowej bohaterki z utworu Juliusza Słowackiego pt:"Balladyna". Jest pogodną i piękną dziweczyną. Zdaje się nie przejmować trudami życia codziennego, ale jednocześnie pomaga matce ze wszystkich sił.

Język polski

Balladyna opowiadanie w którym to Alina wygrała

Dawno temu w malutkiej chatce żyła sobie matka z dwiema córkami jedna z nich nazywała się Balladyna a druga Alina. Pewnego dnia do ich drzwi zapukał nieznajomy. Był to książe Kirkor, zapytał się matkę dziewczyn czy może przenocować u n...

Język polski

Balladyna-streszczenie

AKT I
SCENA 1
Rozmowa pana zamku Kirkora z Pustelnikiem w chacie nieopodal jeziora Gopło. Głównym powodem przybycia Kirkora była jego niepewność co do wyboru przyszłej małżonki. W toku rozmowy dowiaduje się od Pustelnika, że jest...