zadania z chemii POMOCY!!! Co to są izotopy i jakie jest ich zastosowanie? Blaski i cienie promieniotwórczości Na czy polega promieniowanie alfa i beta, w jaki sposób się przed nim chronić? Za najlepszą odpowiedz przewiduje naj.

1.Izotopy to atomy tego samego pierwiastka chemicznego różniące się liczbą neutronów w jądrze atomowym. a)Zastosowanie izotopów (promieniotwórczych): -oznaczanie wieku wykopalisk archeologicznych oraz skał i minerałów. -leczenie nowotworów -otrzymywanie prądu elektrycznego -oznaczanie biegu podziemnych strumyków i pęknięć w rurociągach 2 Promieniotwórczość jest to samorzutna przemiana jader atomów jednego rodzaju w jadra innego rodzaju połączona z wysyłaniem promieniowania jądrowego (alfa, beta, gamma). Skutki działania promieniowania jądrowego na organizmy żywe zależą od dawki pochłoniętej przez organizm. Promieniowanie gamma jest najbardziej niebezpieczne dla żywych organizmów. Dzięki swojemu charakterowi falowemu może przenikać poprzez różne przeszkody. Osłona przeciw niemu może być np. gruba ściana ołowiu. Z kolei przed promieniowaniem alfa można się ochronić kartka papieru, a przed beta np. gruba deska. a). Pozytywne zastosowanie promieniotwórczości - zastosowanie reaktorów jądrowych jako źródła napędu statków i okrętów - reaktory jądrowe wykorzystuje się w elektrowniach jądrowych do produkcji energii - zastosowanie promieniotwórczości w medycynie - promieniotwórczość w archeologii i geologii - Pierwiastek promieniotwórczy tor stosuje się w koszulkach lamp gazowych, ponieważ w wysokiej temperaturze daje jasne światło. Koszulki są więc lekko promieniotwórcze. -  technika - Nuklidy promieniotwórcze są stosowane do wywoływania mutacji u roślin i zwierząt, dzięki której eliminuje się cechy szkodliwe i produkuje odmiany uszlachetnione. -  Promieniowanie gamma stosowane jest do higienizacji i przedłużenia trwałości żywności, która staje się przez to promieniotwórcza, a jej konsumenci nie są narażeni na żadne promieniowanie. b) Negatywne zastosowanie promieniotwórczości - pierwiastki promieniotwórcze wykorzystuje się do produkcji bomb jądrowych (atomowych), są one niemalże najniebezpieczniejszą bronią. - promieniowanie może być śmiertelnie niebezpieczne. Jasno widać to na przykładzie wybuchu z 1986 roku w Czarnobylu. Napromieniowane spowodowało śmierć oraz zmiany genetyczne u wielu osób, w tym nienarodzonych dzieci. - na skutek skażenia napromieniowaniem zachodzą niekorzystne zmiany w środowisku. Wymierają rzadkie gatunki zwierząt, zostają skażone wody gruntowe, zatrute powietrze. 3.promieniowanie ALFA to forma promieniowania jonizującego polegająca na rozpadzie jadra atomu skład jej to 2 protony oraz neutrony. Odbywa się poprzez silne oddziaływanie poprzez wchłanianie materii.Natomiast Beta - określa promieniowanie  jadra atomu występuje podczas przemiany jądrowej z związku z tym cząstka B (beta ) ulega rozpadowi dzięki elektronom , które są  przykładem sił pochłanianych przez materie. przed promieniowaniem alfa nie trzeba się chronić, ze względu na jego niesamowicie mały zasięg (w powietrzu kilka-kilkanaście centymetrów). blokuje się ono na ścianie o grubości kilku mikronów. generalnie o ile nie połknie się nuklidu, wydzielającego cząstki alfa to nie ma stresu. :d przed promieniowaniem beta wystarczy zastosować osłonę o grubości już od kilku milimetrów. mogą to być tworzywa sztuczne, niektóre metale.