Metoda scenariuszowa na przykładzie gosp. agroturystycznego "Ruczaj"

WNIOSKI:


Jednym z najważniejszych czynników, będącym szansą dla „Ruczaju” jest przygotowanie kadry. Wykwalifikowana kadra jest bardzo ważnym elementem w przypadku świadczenia usług agroturystycznych. Wykwalifikowany, uprzejmy oraz znający języki obce personel przyciągnie klientów krajowych jak również pozwoli pozyskać klientów zagranicznych.
Kolejnym czynnikiem będącym szansą dla „Ruczaju” jest stopa wzrostu ekonomicznego, jeżeli będzie rosła, wówczas będzie ona miała dodatni wpływ, osłabi walkę konkurencyjną oraz stworzy nowe szanse dla „Ruczaju”.
Dużą szansą może okazać się również własne źródło energii, zainwestowanie w kolektor słoneczny może spowodować obniżenie kosztów związanych z pozyskiwaniem energii od innych źródeł.
Ponadto ważnym elementami wpływającymi na „Ruczaj” są: popyt krajowy i zagraniczny. Szansą będzie jeżeli popyt na usługi świadczone przez „Ruczaj” będzie rósł.
Ważnym czynnikiem definiującym popyt na dana usługę jest także styl życia, im bardziej styl życia potencjalnych klientów będzie nastawiony na spędzanie wolnego czasu w otoczeniu wsi, zdrową żywność oraz aktywny wypoczynek, tym lepiej będzie dla „Ruczaju”.
Istotnymi czynnikami wpływającymi na „Ruczaj” są ponadto udostępnienie Internetu oraz przepływ informacji. Jeżeli te czynniki będą rosły, tym większe szanse będzie miał „Ruczaj” na pozyskanie klientów, bez Internetu oraz reklamy nie będzie możliwości na rozwój gospodarstwa.
Ponadto spore szanse może stworzyć Unia Europejska, która z chęcią popiera takie przedsięwzięcia jak gospodarstwo agroturystyczne , oferując fundusze pomocowe oraz fundusze Phare. Jeżeli „Ruczaj” wykorzysta możliwości płynące z UE , wówczas będzie miał większe szanse na poszerzenie swojej działalności.
Wiadomo także, że istotnymi czynnikami o sporym wpływie na kondycję „Ruczaju” są stabilność koalicji rządzącej, warunki otwartości i konkurencyjności rynku oraz wzrost demograficzny, który zwiększa potencjalny rynek klientów.
Jednym z najpoważniejszych zagrożeń wpływającym na „Ruczaj” jest zmiana potrzeb nabywców. Jeżeli potrzeby nabywców będą się zmieniać, wówczas będzie bardzo trudno utrzymać się na rynku, co spowoduje niskie przychody lub likwidację działalności.
Z powyższych scenariuszy wynika również jak ważnym czynnikiem jest migracja ludności, zmniejszająca potencjalny rynek klientów.
Ważne są także usprawnienia przepisów podatkowych oraz działania administracyjne, które w Polsce dokonują się zbyt wolno.
Ponadto dużym zagrożeniem może okazać się siła nabywcza ludności, której trend może maleć, wówczas klientów nie będzie stać na wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym.
Dochody ludności są istotnym elementem wpływającym na kondycję „Ruczaju”, w przypadku ich spadku gospodarstwo będzie narażone na brak klientów, czyli nie będzie uzyskiwać planowanych przychodów.
Dużym zagrożeniem dla „Ruczaju” będzie również konkurencja oferująca równie atrakcyjne usługi i korzystająca ze wszystkich swoich zasobów i zalet aby pozyskać klientów.

WNIOSKI DO SCENARIUSZA NIESPODZIANKOWEGO:
Analizując scenariusz niespodziankowy trzeba podkreślić, iż jest on przeciwieństwem scenariusza najbardziej prawdopodobnego, czyli prawdopodobieństwo wystąpienia „niespodzianki” jest niskie, ale każda firma musi liczyć się z możliwością zaistnienia nieoczekiwanych zdarzeń.
Jedną z „niespodzianek” wynikającą ze scenariusza jest tendencja spadkowa stylu życia, która może mieć ujemny wpływ na „Ruczaj”. Ludzie często zmieniają swoje zainteresowania, co chwilę zmienia się moda na pewne zachowania, dlatego może wystąpić sytuacja, kiedy to zainteresowanie gospodarstwem agroturystycznym będzie bardzo małe.
Ze scenariusza niespodziankowego wynikają również pewne „niespodzianki” mogące mieć pozytywny wpływ na kondycję „Ruczaju”, m.in. trend spadkowy konkurencji. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji „Ruczaj” znajdzie się na korzystnej pozycji, gdyż będzie mógł pozyskać więcej klientów.
Następną pozytywną „niespodzianką” jest zmiana potrzeb nabywców, której trend może maleć, czyli klienci nadal będą nastawieni na korzystanie z usług agroturystycznych.

Dodaj swoją odpowiedź