Opis obrazu "Konstytucja 3 maja".

Obraz, który chcę opisać nosi tytuł "Konstytucja 3 maja". Stworzył go wspaniały malarz Jan Matejko. Jest on znany, ponieważ na swoich dziełach utrwalał wiele ważnych wydarzeń z historii Polski.
Na pierwszym planie w centralnej części obrazu widnieje Stanisław Małachowski. To marszałek Sejmu Wielkiego, który jest niesiony na ramionach mieszkańców stolicy. Na jego twarzy maluje się duma i zadowolenie z powodu uchwalenia Konstytucji.
Obok Stanisława Małachowskiego widać postać Hugona Kołłątaja. On również wyraża dumę i radość z tego samego powodu co marszałek. Ubrany jest w czarny strój, typowy dla duchownego.
Kolejną ważna postać widoczna na obrazie to król Stanisław August Poniatowski. Ubrany w czerwony, gronostajowy płaszcz podąża razem z warszawiakami do Katedry św. Jana, gdzie ma się odbyć zaprzysiężenie Konstytucji.
W dolnej części dzieła znajduje się Jan Suchrzewski. To jeden z przeciwników uchwalenia Konstytucji. Zdesperowany rzuca sie na ziemię, aby w ten sposób przeszkodzić cieszącym się mieszkańcom.
W tle obrazu widać Zamek Królewski. Został on zbudowany z charakterystycznej czerwonej cegły. Ta budowla stała się niemym świadkiem ważnego wydarzenia dla wszystkich Polaków.
Nasrój, który przedstawia obraz jest przepełniony dumą i radością. Mieszkańcy z uśmiechami na twarzy okazują entuzjazm i zadowolenie. Dzięki uchwaleniu Konstytucji mieli nadzieję na lepsze życie.
Obraz Jana Matejki noszący tytuł "Konstytucja 3 maja" jest jednym z naważniejszych dzieł teo malarza. Nawiązuje ono do ważnych wydarzeń historycznych, których rocznica jest świętem narodowym dla wszystkich Polaków.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Opis obrazu "Bitwa pod Grunwaldem".

MATEJKO JAN (1838–1893), malarz; najwybitniejszy przedstawiciel pol. malarstwa hist. XIX w.; 1852–58 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (u W.K. Stattlera i W. Łuszczkiewicza), 1858 — w Monachium (u H. Anschtza); od 1864 czł. Tow....