„Wojna jest złem i nigdy nie może się powtórzyć.” – uzasadnij to zdanie na podstawie wybranych utworów literackich.
Co to jest wojna? Szukając odpowiedzi w słowniku znalazłam definicję: sposób rozwiązywania konfliktów między kilkoma państwami za pomocą siły zbrojnej.
Wojna jest jednak czymś więcej. To także przemoc, wieczny strach, czy bohaterstwo jej uczestników. Jednak to wszystko wiąże się z tysiącami ofiar i rannych, nie tylko wśród oficerów i żołnierzy, ale również ludności cywilnej.
Wojny toczyły się wiele lat temu i toczyć się będą dopóki, dopóty ludzie będą na świecie, ponieważ to pomiędzy nimi tworzą się konflikty.
Jedną z pierwszych jest np. ?wojna trojańska?, która miała miejsce jeszcze przed naszą erą. Obecnie mijają 62 lata od zakończenia II wojny światowej. Nawiązują do niej często autorzy wielu książek, filmów itp.
Warto tu wspomnieć o książce pt. ?Kamienie na szaniec? Aleksandra Kamińskiego. Autor ukazuje w niej grupę warszawskiej młodzieży, która uczestniczyła w wielu akcjach małego sabotażu i dywersji.
Ci chłopcy byli bohaterami, nie bali się śmierci na polu bitwy, umieli pięknie żyć i pięknie umierać. Najważniejsza była dla nich niepodległość Ojczyzny i godne życie.
Do książki A Kamińskiego nawiązuje film ?Akcja pod Arsenałem? Jana Łomnickiego, który przedstawia nie tylko waleczność chłopców podczas samej akcji, ale także część ich codziennego życia w stolicy. Okrutność Niemców, z którą spotykali się na każdym kroku. Wojenna ludność nie miała warunków jakie my mamy na co dzień. Żyli w ciągłym strachu, byli narażeni np. na wywiezienie do obozów koncentracyjnych niemieckich, a także rosyjskich. Jeden z takich obozów znajdował się w Katyniu. Wywożono tam głównie polskich oficerów i żołnierzy.
Niedawno powstał o nich film pt. ?Katyń? w reżyserii Andrzeja Wajdy. Przedstawia tragedię i walkę ich bliskich (matek, żon, córek) o życie, a potem o pamięć o najbliższych i ujawnienie prawdy o zbrodni katyńskiej.
Jednym z wielu, którzy przeżyli wojnę był papież Jan Paweł II ? wzór dzisiejszej młodzieży. Podczas wojny był młodym, zwykłym mieszkańcem Warszawy. Nie chciał używać przemocy, uważał, że można inaczej doprowadzić do końca wojny.
W filmie ?Karol ? człowiek, który został papieżem? możemy zobaczyć życie Jego, i Jego przyjaciół. Pracowali w kamieniołomach, urządzali potajemne przedstawienia, ale tak do końca nie wiedzieli sensu wojny.
O życiu ludności cywilnej pisze także Miron Białoszewski w ?Pamiętniku z powstania warszawskiego?. Jest to gorący zapis 63 dni powstania. Autor stara się nam przybliżyć głównie życie zwykłych ludzi w stolicy.
Mieszkali w piwnicach bez odpowiednich warunków do życia. Ciągły strach przed nalotami samolotów. Bardzo pomagały im modlitwy, które często sami układali i odmawiali przy prowizorycznych ołtarzach. Jedynym pewnikiem w tamtych czasach bał śmierć.
Każde z tych dzieł dąży do tego aby nam uświadomić, że wojna jest złem. Sądzę że nikt nie chciałby się znaleźć w tamtych czasach. Dlatego każdy z nas powinien dążyć do tego, aby się nigdy nie powtórzyła. Szanujmy wolność i niepodległość zdobytą krwawymi ofiarami naszych przodków.