Jan van Eyck "Portret małżonków Arnolfinich" - opis obrazu

Obraz pt."portret małżonków Arnoldfinich" został namalowany z dużą dokładnością i każdy jego szczegół jest przemyślany. Jan von Eyck utworzył memezis (wierne odzwierciedlenie rzeczywistości).

Na pierwszym planie widać dwoje zakochanych w sobie ludzi; kobietę i mężczyznę, którzy stoją trzymając się za ręce w sypialni. Mają spojrzenia pełne zaufania i zamyślenia. Małżonek prawą ręką uniesioną lekko do góry, składa przysięgę wierności. Postacie ubrane są w wytworne szaty a chusta kobiety jest zdobiona haftem.Bohaterowie mają zdjęte sandały; odkryte stopy są symbolem wzajemnej miłości. Między małżonkami widać małego, brązowego psa z długimi włosami symbolizuje on wierność małżeńską. W tle widać żyrandol a na nim zapaloną świecę. Na obrazie panuje dzień a świeczka jest symbolem obecności Chrystusa. W dali na środku sali ukazuje się lustro, w którym można zauważyć odbicie autora. Nad "magicznym szkłem" widnieje napis który zdradza, że Jan był uczestnikiem ślubu. Po lewej stronie widać owoce - znak czystości i niewinności. Przy ścianie jest łoże w kolorze purpurowym. W tle pokoju widać dwie drewniane figurki św. Katarzyny. Kobieta prawdopodobnie jest w ciąży. Świadczy o tym jej postawa oraz ręka spoczywająca na brzuchu.

Dzieło to jest nadzwyczajnie piękne i dokładne. Obraz wzbudza wielki podziw dla autora. Chętnie zobaczyłabym dzieło w muzeum w Londynie "national gallery".

Dodaj swoją odpowiedź