Dziedziczenie płci u człowieka. Cechy sprzężone z płcią (hemofilia, daltonizm). Dziedziczenie Grupy krwi u człowiek (układ ABO, czynnik Rh). Proszę o odpowiedź w skrócie (na zdawke potrzebuje). Z góry dzięki. Daje NAJ.

Dziedziczenie płci - zgodnie z prawem czystości gamet do 1 komórki trafia 1 allel genu. Genotyp kobiety to XX,a ntomiast mężczyzny XY-> Zgodnie z prawem Mendla moga urodzić się dzieci o genotypie XY;XY;XX;XX --> 50% na 50% Cechy sprzeżone z płcią - choroby genetyczne, o nieprawidłowościach na poziomie genu - w tym wypadku chromosom X (uszkodzony) jest odp. za chorobę. Są to choroby recesywne,więc jeżeli występuje 1 prawidłowy i 1 uszkodzone gen choroba się nie ujawnia (nosicielka --> TYLKO KOBIETY!) Grupy krwi: AB - jeżeli westepuje układ IαIβ 0 - układ ii (2 geny recesywne) A- Iαi (heterozygota)   IαIα (homozygota) B- Iβi (heterozygota) IβIβ (homozygota) Zgodnie z zasadą trafia tylko 1 gen. Czynnik Rh - zależy od układu ( DD/Dd/dd)