Interpretacja z elementami analizy wiersza Wisławy Szymborskiej pt. "Miniatura Średniowieczna".

Średniowiecze – w Europie: początek ok. 476r. (upadek Konstantynopola) koniec – XV w., w Polsce X – XV w.
Nazwę epoki wprowadzono w późniejszych epokach, średniowiecze jest określeniem pejoratywnym (negatywnym). Epoka ta była czasem upadku kultury, oceniano ją jako jałową przerwę między wspaniała sztuką starożytną a renesansem.

Tekst Wisławy Szymborskiej „Miniatura Średniowieczna” odbieram jako obraz średniowiecznej pary książęcej jadącej do swego wspaniałego zamku o siedmiu wieżach, leżącego na pięknym zielonym wzgórzu, nad zamkiem rozciągało się lazurowe niebo. Mówią o tym trzy pierwsze zwrotki wiersza. Z tekstu można wywnioskować, iż byłą to niemal idealna para – „… w płaszczach najjedwabniejszych…”, „…do zamku o siedmiu wieżach…” – świadczy to o ich zamożności, „…książe najpochlebniej niebrzuchaty…”, „…księżna pani cudnie młoda, młodziesienka…”, „…kilka dworek jak malowane zaiste…”,”,… i paź najpacholęcy…”, „… zaraz potem trzej rycerze…” – cały orszak był bardzo dostojny, można powiedzieć bez wad, – „… Kto zasię smutny, strudzony, z dziurą na łokciu i z zezem, tego najwyraźniej brak…”. Wszyscy wchodzący w skład orszaku byli z ‘najwyższej pólki’ – „…Najładniejszej też kwestii mieszczańskiej czy kmiecej..”

Szymborska w wierszu przedstawia największe ideały średniowiecza: władcę, czyli księcia i rycerza. Ludzie brali przykład z rycerza, ponieważ był on nieugięty, odważny, honorowy, wytrwały, miał swoją damę serca, którą wielbił i walczyło nią. Gdy nie było wojen uczestniczył w turniejach rycerskich.
Władca był uważany za autorytet, ponieważ zaraz po papieżu i kapłanach był on najwyższym władcą, był dostojnikiem. Było tak, ponieważ w średniowieczu panował teokratyzm, czyli najwyższa władzę sprawowali kapłani na czele z papieżem. Co za tym szło, Bóg był najwyższą wartością (teocentryzm), ludzie umartwiali się (asceci) i działali zgodnie z wolą Bożą aby stać się idealnymi, a po śmierci dostąpić nieba.

W polityce średniowiecza zaobserwować można podział społeczeństwa ze względu na tzw. system feudalny. Najwyżej był suzeren – senior nie będący niczyim wasalem, miał on pod sobą wasali, którzy mieli swoich wasali, najniżej tego podziału byli chłopi – nie byli oni wasalami, odrabiali pańszczyznę.

Myślę, że książę z wiersza Szymborskiej był właśnie Suzerem. Sumerem feudalizmie mówi dziewiąta zwrotka – „…Tak sobie jadą w tym realizmie najfeudalniejszym..”.

Autorka opisuje średniowiecze jako piękną epokę, ale tylko ze względu na poziom życia najwyższych szczeblów drabiny feudalnej i ze środowiska – otoczenia – „…pod nim rumak gniady… a wszystkie kopytkami jakoby muskając stokrotki…”, „…najlazurowsze niebo…”, „…najzieleńsze wzgórze…”.

Autorka nie wspomina ani o kulturze ani o niższych szczeblach drabiny, gdzie życie nie było takie sielankowe. Te elementy były zacofane w porównaniu do wcześniejszej epoki.


Uważam, że tekst jest opisem obrazka, ponieważ przedostatnia zwrotka mówi o piekle na drugim obrazku – „…Onże wszelako dbał o równo wagę: piekło dla nich szykował na drugim obrazku…”.

Szymborska w wierszu pokazuje, że średniowiecze miało dwa oblicza – jedno piękne, gładkie i ‘lukrowane’ – to opisuje poetka. Drugie oblicze średniowiecza prezentuje jako ‘drugi obrazek’, z pewnością mając na myśli klasę chłopów feudalnych. Niekoniecznie działo się im tak dobrze jak książętom barwnie opisanym wierszu.

Myślę, że zamiarem noblistki było uwypuklenie tego, że panów feudalnych, książąt średniowiecza tak naprawdę nie interesował los maluczkich tamtej epoki. Być może poetka ukazała nam prawdę mało chwalebną, ale też ponadczasową. Myślę, że niezależnie od epoki historycznej, natura ludzka jest niezmienna – jeśli komuś wiedzie się bardzo dobrze, nie dostrzega lub nie chce zauważyć biedy i nieszczęścia innych ludzi.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jezeli chodzisz do II LO w Bolesławcu i uczy cie pani Kwaśniewska to lepiej nie uzywaj tej pracy... :)

Dodaj swoją odpowiedź