"Jeden ogień, drugi woda, chcąc pogodzić czasu szkoda" - charakterystyka głównych postaci "Zemsty" A. Fredry

„Jeden ogień, drugi woda, chcąc pogodzić, czasu szkoda.”

Rejent Milczek i Cześnik Raptusiewicz, to główni bohaterowie „Zemsty” Aleksandra Fredry. Są współwłaścicielami zamku, w którym mieszkają. I w sumie, łączy ich tylko ten fakt, oraz nienawiść do siebie nawzajem.
Wacław-syn Rejenta, znając ich obu, powiedział: „Jeden ogień, drugi woda, chcąc pogodzić, czasu szkoda.” I rzeczywiście- sąsiedzi są niczym dwa nieokiełznane żywioły, dwa przeciwieństwa, przy czym jedno- ogień, wyklucza drugie- wodę i na odwrót.
Autor nawet wyposażył bohaterów w nazwiska mówiące o różnicach w ich charakterach: Rejent Milczek- to osoba cicha, małomówna, spokojna i skryta, natomiast Cześnik Raptusiewicz- gwałtowny, niespokojny, porywczy. Ten pierwszy jest człowiekiem inteligentnym, w przeciwieństwie do sąsiada, który bynajmniej nie nadużywa wysiłku intelektualnego. Rejent jest flegmatykiem, nie można także przewidzieć jego planów. Jest pozornie wyrachowany, opanowany i fałszywie pobożny. Pasuje do niego powiedzenie „Pozory mylą”, gdyż prawdziwe oblicze tej postaci to osoba chciwa, przebiegła i chytra. Dąży do swoich celów bez skrupułów, czego przykładem jest zmuszanie syna do małżeństwa z kobietą, której nie kocha. Nie interesuje go szczęście syna, tylko odegranie się na sąsiedzie.
Działa podstępnie, szantażuje i spiskuje. Jest mściwy i niesympatyczny.
Natomiast Cześnik Raptusiewicz- jego przeciwnik, jest wybuchowym i prostym człowiekiem, z dużym poczuciem humoru. Jest gwałtowny i nerwowy, ale złość szybko schodzi z jego twarzy, gdyż jego dusza jest z reguły pogodna. Nie jest podstępny, skryty, ani przebiegły- jak jego sąsiad. Mszcząc się na Milczku pozwolił wygrać prawdziwemu uczuciu, jakim jest miłość- ożenił zakochanych- swego syna- Wacława z krewną Rejenta- Klarą, po tym jak sąsiad odbił mu narzeczoną.
Raptusiewicz jest także osobą otwartą, prostolinijną, wiadomo czego można się po nim spodziewać.
Jego„wulkaniczna” natura zanika, gdy w pobliżu są damy, Cześnik jest bowiem delikatny i nieśmiały w kontaktach z kobietami.
Swojego sąsiada przedstawia w następujący sposób:
„Lecz co gorsza, że połowy
Drugiej zamku – czart dziedzicem,
Czy inaczej: Rejent Milczek;
Słodki, cichy, z kornym licem,
Ale z diabłem, z diabłem w duszy.”
Natomiast Rejent porównuje się z Cześnikiem:
„Cześnik burda - ja spokojny.”
Jak widać obie postacie są całkowicie od siebie różne. Raptusiewicz jest moim zdaniem bohaterem bardziej pozytywnym, może ze względu na jego pogodną naturę, prostolinijność i to, że pozwolił wygrać miłości- zezwolił na ślub Klary i Wacława, a co za tym idzie, w pewien sposób zjednoczył się z sąsiadem i po tym fakcie oboje podali sobie dłonie na zgodę.
Fakt że „Zemsta” jest komedią, pozwala nam śmiać się z kontrastowych temperamentów jej głównych bohaterów i oczywiście, jak to w komediach bywa- koniec jest szczęśliwy.


Dodaj swoją odpowiedź