Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa” - opracowanie.

Książka, którą wybrałam na moją lekturę własną nosi tytuł : Felix, Net i Nika, oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa została wydana w 2006 roku, ma 532 strony. Jej tematyka: książka opowiada o trójce przyjaciół, rozwiązującej zagadkę pierścienia teleportującego zza czasów Adolfa Hitlera, na ich drodze pojawia się jednak problem nie potrafią wrócić do domu. To też jest problematyką książki. Została ona napisana przez Rafała Kosika ur.8 X 1971r. w Warszawie. Napisał on całą serie książek opowiadających o tych przyjaciołach, i inne książki science-fiction : Mars, Vertical, obecnie pracuje nad Miastem ponad i pod tworzy także dowcipy rysunkowe i opowiadania. Autor ma też własne wydawnictwo nazwane Powergraph w którym sprzedaje swoje książki, a m.in. Felixa, Neta i Nike.

Rozpiętość fabuły książki sięga od II wojny światowej do roku 2110, jest bardzo szeroka, a to za sprawą teleportera dzięki któremu nasi bohaterowie podróżowali w czasoprzestrzeni. Akcja rozpoczyna się gdy dzieci wyjeżdżają na wakacje, a kończy równo z rozwiązaniem zagadki, rozgrywa się w wielu miastach m.in. w Warszawie, Gdańsku, a nawet Londynie. Głównymi bohaterami są najlepsi przyjaciele, którzy poznali się w pierwszej klasie gimnazjum i od tamtej pory trzymają się razem. Ich imiona to Felix-szczupły, jasnowłosy chłopiec o piwnych oczach, Net- wysoki i chudy jak tyczka chłopak, najczęściej nosi bojówki powycieraną brązową bluzę z kapturem, a Jego ciemnoblond fryzura wygląda, jakby czesał się odpalając we włosach petardę. i Nika rudowłosa dziewczyna z zielonymi oczyma, zawsze nosi powycierane martensy, plisowana spódnice i powycierana kurtkę. Każdy z nich ma swoja cechę szczególna. Felix świetnie zna się na technice, konstruuje roboty- zajmuje się podobnymi sprawami co jego ojciec, ten zaś pracuje w Instytucie Badań Nadzwyczajnych dzięki czemu cała wakacyjna podróż przyjaciół miała miejsce. Net to komputerowiec, ale nie taki uzależniony od gier komputerowych, lecz taki, który umie wykonać na komputerze praktycznie wszystko, od włączania dzwonka na przerwę, po zmianę światła na ulicy - w tym pomaga mu elektroniczny przyjaciel, inaczej sztuczna inteligencja - Manfred. Chłopiec ma tez ogromny talent matematyczny. Podobnie jak u Felixa pasja wzięła się od zawodu ojca. Nika jest najniezwyklejszą z całej trójki. Posiada ona niesamowitą intuicje. Jest sierotą, lecz ukrywa to aby móc chodzić do zwykłej szkoły. Nikt nie wie o śmierci jej ojca, więc jego renta cały czas przychodzi pocztą - stanowi jej środek utrzymania. Te jej nadprzyrodzone zdolności pojawiły się wraz ze zniknięciem taty. Po prostu wie coś, o czym inni nie mają pojęcia. Szósty zmysł działa też w inną stronę. Gdy buzują w niej emocje, potrafi sprawić, że przedmioty same się poruszają. Z początkiem nie umiała panować nad swoimi zdolnościami, lecz gdy już to opanowała, okazała się to bardzo przydatne. W życiu codziennym wyróżnia się własnym stylem. Lubi czytać książki, jest bystra i samodzielna.

Treść książki opowiada o wyżej opisanych przyjaciołach, którzy przeżywają masę niecodziennych przygód. Zaczyna się od incydentu z rosiczką - rośliną pana Butlera - nauczyciela biologii, została nakarmiona Meganawozem o gigantycznej mocy i rozwinęła się tak bardzo, że stała się ludojadem
i nocami grasowała po szkole - jest to jednak zdarzenie epizodyczne. Przez kilka kolejnych stron ksiązki, możemy przeczytać o podobnych dziwnych zdarzeniach szkolnych. Cała zabawa zaczyna się, gdy Felix wyjeżdża do swojego taty nad morze- tam dowiaduje się o supertajnej misji z Instytutu pierścieniu
w tajnej bazie wojennej A. Hitlera (wokół tego kręci się akcja, to zdarzenie pierwszoplanowe), tam chłopiec niechcący uruchamia krąg i choć na początku został za to mocno skrzyczany, potem okazało się to wielkim krokiem w przód. Kilka dni później powraca do bazy wspólnie ze swoimi przyjaciółmi. Wyjawiają wtedy zagadkę pierścienia - jest teleportem, co niesamowite - skonstruowanym w połowie XX wieku. Niestety, całej prawdy dowiedzieli się w praktyce, gdy nagle nie wiedząc czemu wylądowali w centrum Londyńskiego metra. To jednak połowa problemu, albowiem nie zmienili czasu pobytu. Następne podróże kończyły się dużo gorzej. Podróżując w czasoprzestrzeni starali się wrócić do domu, niestety zanim to nastało odwiedzili wiele miejsc. Zawitali w czasach II wojny światowej, PRL-u, roku 1997 w dniu śmierci Matki Niki. Czas został wybrany celowo, kiedy Net nauczył się regulować lata, w których mieli wylądować. Wybrali właśnie ten dzień, jako że Nika Chciała uratować matkę, niestety przeszłości nie udało się zmienić. Przybili też do nowoczesnego roku 2060, jak i na zniszczoną przez efekt cieplarniany Ziemię w 2110 w tym fragmencie został poruszony watek ekologiczny. Nasz glob został opisany jako wielka, niekończąca się pustynia. Nie do końca tak, wszędzie były wały piachu (to się zgadza), ale temperatura wynosiła ponad 67C w cieniu. Wiadomo o co chodzi - efekt cieplarniany. Po wszystkich tych wyprawach...nie, nie ujawnię co się zdarzyło, zdradzę tylko, że problematyka książki wyjaśnia się na ostatniej stronie.

Książka ta to sensacyjna opowieść, pełna emocji, oraz humoru. Wybrałam ją, bo to idealna książka dla nastolatka. Potrafi nauczyć logicznego myślenia, rozwinie wyobraźnie, oraz oderwie wreszcie zmęczone oczy od komputera czy telewizora. Książka ta została napisana dla lubiacych przygody z nutką fikcji, sensacji i świetnym humorem.

Dodaj swoją odpowiedź