Charakterystyka Achillesa i Hektora.

Achilles był synem Peleusa i Tetydy. W przepowiedniach wróżbici przepowiadali ,że bez niego Troja nie będzie zdobyta. Matka przebrała go za królewnę i ukryła na dworze króla Likomendesa ,ale sprytny Odyseusz poznał się na podstępie. Książę był bardzo młody, delikatnej urody.

„Młodziutki książę był tak delikatnej urody, że w sukniach panieńskich wydawał się siostrą królewien”
Achilles był ulubieńcem bogów. Oni sprzyjali mu w trudnych sytuacjach.
„Sami bogowie brali udział w tych bezprzykładnych zmaganiach”
„Zeus z życzliwości dla Achillesa wspomagał Trojan”
Bohater trojański bardzo lubił broń, którą się chętnie posługiwał. Akcesoria związane z walką były specjalnie dla niego wykuwane przez Hefajstosa. Dumny i zapalczywy charakter przyczynił się do egoistycznego, samolubnego zachowania się. Zawsze był uparty i nieugięty w postanowieniach. Obraża przeciwnika i nie godzi się na żadne układy. Przepełnia go gniew po stracie najdroższego przyjaciela Patroklesa:
„(…)nieposkromiony i dziki(…)”
„ Achilles posypał głowę popiołem, tarzał się po ziemi i płakał”
Utrata przyjaciela powodowała w nim żal ,rozpacz ,wzruszenie. Stawał się mściwy , żądny krwi , bezlitosny dla wrogów zabójcy Patroklesa.
„Gdy go ujrzał z bliska jak szedł taki ogromny , straszny z obliczem okrutnym czarną
chmurą gniewu.”
Podczas spotkania z Priamem okazuje litość oraz szacunek dla starszych. Współczuje ojcu Hektora i przejawia swoje uczucie płaczem. Achilles jest postacią bohaterską i tragiczną. Ginie ugodzony strzałą Parysa w piętę.

Natomiast Hektor był synem Priama i Hekabe. Szlachetny obrońca ojczyzny, przeciwieństwo Achillesa. Charakteryzuje się odwagą i siłą.
„Na równinie pozostał jeden tylko wojownik trojański Hektor”
Podczas pojedynku przestraszył się Achillesa, wiedział, że musi zginąć.
„ Zadrżał Hektor i począł uciekać. „Trzykrotnie miasto obiegali dookoła”
Był odważnym, dzielnym wojownikiem trojańskim, rządził miastem i dowodził wojskami, był wierny swojej armii.
W odróżnieniu od Achillesa był dobrym obywatelem, ponieważ nie zapierał się w walce .Dla swojej rodziny był dobrym mężem i ojcem.
Zginą w pojedynku z Achillesem, opuszczony przez bogów, gdy okazało się, że losy obu bohaterów zważone zostały na wadze przez Zeusa wskazując na nieuchronną śmierć Hektora.
„Zważył – i los Hektora spadł do Hadesu”
„Od męża trojańskiego odsunęli się bogowie w milczeniu”
Trojanie po śmierci swojego bohatera dali mu cześć boską i pogrążyli się w żałobie.

Homer tworzył poemat o wojnie, ale to mu nie wystarczyło. Chciał stworzyć dzieło o życiu swojego narodu w czasie wojny i pokoju. Opowieść o wojnie trojańskiej rozbudował prezentując bogów i wierzenia Greków, obyczaje wojenne, pogrzebowe oraz codzienne życie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora.

Homer w ?Iliadzie? skonfrontował dwóch bohaterów: Achillesa i Hektora. Dokonał tego w szczególny sposób nie tylko bezpośrednio poprzez opisy obydwu postaci, ale też jakby bezpośrednio przedstawiając ich dążenie do walki i sam pojedynek. ...

Język polski

Charakterystyka Achillesa.

Charakterystyka Achillesa

Achilles był synem Tetydy- morskiej boginki (więc był półbogiem) i króla Peleusa. Tetyda po urodzeniu Achillesa wykąpała go w rzece Styks, aby go uodpornić na wszelkie rany i zapewnić nieśmiertelność. ...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora na podstawie pieśni XXII "Iliady".

Głównymi bohaterami „Iliady” Homera są Achilles i Hektor. Pierwszy z nich był synem bogini morskiej Tetydy i śmiertelnika Peleusa , drugi zaś wywodził się z rodu Priama – króla starożytnej Troi.

Obaj mężczyźni (w czasie t...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora

Czytając historię wojny trojańskiej dowiadujemy się wiele o dwóch głównych bohaterach tego mitu – Achillesie i Hektorze. Na pierwszy rzut oka byli bardzo do siebie podobni. Później okazało się, że mają także cechy, którymi się ró�...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora

Bohaterami „Troi”, jednej z najlepszych produkcji filmowych Hollywood, jest Achilles, antyczny heros oraz najdzielniejszy z trojańskich wojowników, czyli Hektor. Jeden i drugi, należą do odważnych, i mężnych rycerzy.

Achilles by�...