Charakterystyka Achillesa i Hektora.

Achilles był synem Peleusa i Tetydy. W przepowiedniach wróżbici przepowiadali ,że bez niego Troja nie będzie zdobyta. Matka przebrała go za królewnę i ukryła na dworze króla Likomendesa ,ale sprytny Odyseusz poznał się na podstępie. Książę był bardzo młody, delikatnej urody.

„Młodziutki książę był tak delikatnej urody, że w sukniach panieńskich wydawał się siostrą królewien”
Achilles był ulubieńcem bogów. Oni sprzyjali mu w trudnych sytuacjach.
„Sami bogowie brali udział w tych bezprzykładnych zmaganiach”
„Zeus z życzliwości dla Achillesa wspomagał Trojan”
Bohater trojański bardzo lubił broń, którą się chętnie posługiwał. Akcesoria związane z walką były specjalnie dla niego wykuwane przez Hefajstosa. Dumny i zapalczywy charakter przyczynił się do egoistycznego, samolubnego zachowania się. Zawsze był uparty i nieugięty w postanowieniach. Obraża przeciwnika i nie godzi się na żadne układy. Przepełnia go gniew po stracie najdroższego przyjaciela Patroklesa:
„(…)nieposkromiony i dziki(…)”
„ Achilles posypał głowę popiołem, tarzał się po ziemi i płakał”
Utrata przyjaciela powodowała w nim żal ,rozpacz ,wzruszenie. Stawał się mściwy , żądny krwi , bezlitosny dla wrogów zabójcy Patroklesa.
„Gdy go ujrzał z bliska jak szedł taki ogromny , straszny z obliczem okrutnym czarną
chmurą gniewu.”
Podczas spotkania z Priamem okazuje litość oraz szacunek dla starszych. Współczuje ojcu Hektora i przejawia swoje uczucie płaczem. Achilles jest postacią bohaterską i tragiczną. Ginie ugodzony strzałą Parysa w piętę.

Natomiast Hektor był synem Priama i Hekabe. Szlachetny obrońca ojczyzny, przeciwieństwo Achillesa. Charakteryzuje się odwagą i siłą.
„Na równinie pozostał jeden tylko wojownik trojański Hektor”
Podczas pojedynku przestraszył się Achillesa, wiedział, że musi zginąć.
„ Zadrżał Hektor i począł uciekać. „Trzykrotnie miasto obiegali dookoła”
Był odważnym, dzielnym wojownikiem trojańskim, rządził miastem i dowodził wojskami, był wierny swojej armii.
W odróżnieniu od Achillesa był dobrym obywatelem, ponieważ nie zapierał się w walce .Dla swojej rodziny był dobrym mężem i ojcem.
Zginą w pojedynku z Achillesem, opuszczony przez bogów, gdy okazało się, że losy obu bohaterów zważone zostały na wadze przez Zeusa wskazując na nieuchronną śmierć Hektora.
„Zważył – i los Hektora spadł do Hadesu”
„Od męża trojańskiego odsunęli się bogowie w milczeniu”
Trojanie po śmierci swojego bohatera dali mu cześć boską i pogrążyli się w żałobie.

Homer tworzył poemat o wojnie, ale to mu nie wystarczyło. Chciał stworzyć dzieło o życiu swojego narodu w czasie wojny i pokoju. Opowieść o wojnie trojańskiej rozbudował prezentując bogów i wierzenia Greków, obyczaje wojenne, pogrzebowe oraz codzienne życie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Krótka charakterystyka Achillesa i Hektora na jedna stronę zeszytu ;D Plisssssssssssssssss ;) 

Krótka charakterystyka Achillesa i Hektora na jedna stronę zeszytu ;D Plisssssssssssssssss ;) ...

Język polski

krótka charakterystyka Achillesa i Hektora.

krótka charakterystyka Achillesa i Hektora....

Język polski

Charakterystyka Achillesa bądź Hektora.   To ma być na max. 1 strona A4. (moze być mniej ) Nie wiem, którego wybrać i jak napisać !!!   Pomóżcie, dam najjj... :********   Proszę o nie kopiowanie z innych stron internetowych !!!!!!

Charakterystyka Achillesa bądź Hektora.   To ma być na max. 1 strona A4. (moze być mniej ) Nie wiem, którego wybrać i jak napisać !!!   Pomóżcie, dam najjj... :********   Proszę o nie kopiowanie z innych stron internetowych !!!!!!...

Język polski

charakterystyka achillesa i hektora

charakterystyka achillesa i hektora...

Język polski

Charakterystyka Achillesa i Hektora!

Charakterystyka Achillesa i Hektora!...

Język polski

zad.1 Charakterystyka Achillesa i Hektora.

zad.1 Charakterystyka Achillesa i Hektora....