Jutro na chemi będe omawiał zadanie na ocenę mają być dobre odpowiedzi ale takze uzasadnienie dlaczego ta odpowiedz a nie inna.Proszę o szybką odpowiedz wszystko znajduje sie w załączniku zadanie jest na jutro!!

Jutro na chemi będe omawiał zadanie na ocenę mają być dobre odpowiedzi ale takze uzasadnienie dlaczego ta odpowiedz a nie inna.Proszę o szybką odpowiedz wszystko znajduje sie w załączniku zadanie jest na jutro!!
Odpowiedź

Zadanie 13. Prawidłowa odpowiedź to B ponieważ sód magnez i glin są metalami. W odpowiedzi a są same niemetale (węgiel azot siarka), wodpowiedzi C jedynie sód jest metalem ale dwa pozostałem tlenki to tlenki niemetali i w odpowiedzi D są co prawda dwa tlenki metali: magnezu i glinu ale na końcu jest tlenek wodoru czyli woda która tlenkiem metalu nie jest Zadanie 14: Prawidłowa odpowiedź to odpowiedź to A. H2CO3 ponieważ masa wodoru wynosi 1 u (jeden unit - jednostka atomowej) węgla 12 u a tlenu 16 u. W tym kwasie masz 2 wodory więc ważą 2 u, 1 węgiel więc waży 12 u i 3 tleny czyli 48 u. Więc stosunek masowy H:C:O wynosi 2:12:48, jak podzielisz wszystko przez dwa otrzymujesz 1:6:24 czyli tak jak podano w zadaniu Zadanie 15: Odpwiedź C. W zapisie [latex] ^{14}_ 7N[/latex] 7 ozancza liczbę atomową czyli liczbę protonów (cząstek o masie 1 u i ładunku dodatnim) w jądrze pierwiastka, 14 oznaczą łączną liczbę protonów i neutronów (o masie 1u i bez ładunku) w jądrze. Skoro protonów jest 7 a protonów i neutronów jest łącznie 14 to neutronów jest 14-7=7. Elektronów (o bardzo małej masie w prównaniu z protonami i ładunku ujemnym) w atomie pozbawionym ładunku jest w tyle samo co protonów czyli 7 Zadanie 16: Wartościowości ( czyli w wielkim skrócie mówiąc to ile kresek rysujesz do danego atomu we wzorze strukturalnym) w obrębie pojedynczej cząsteczki muszą się równoważyć. Atom tlenu jest ma niemal zawsze (z kilkoma wyjątkami) dwu wartościowy. Więc żeby azot był czterowartościowy w cząsteczce na każdy jeden atom azotu muszą przypadać dwa atomy tlenu i zależność tą spełnia NO2 czyli odpowiedź C Zadanie 17: Reakcja zobojętniania to reakcja kwasu z zasadą w której powstaje sól. W odpowiedzi A jest reakcja metalu (Na) z kwasem solnym. W odpowiedzi C jest reakcja tlenku metalu z kwasem, a w D jest reakcja między dwiema solami. Prawidłową odpowiedzią jest więc odpowiedź B gdzie zachodzi reakcja między zasadą sodową a kwasem azotowym V 18. Aby sprwawdzić które równanie pasuje do punktów najlepiej brać liczby pod kropkami z osi poziomej (osi X), wstawiać do równania w miejsce x i sprawdzać czy wyjdzie liczba zapisana na osi pionowej (osi Y). Dobre równanie to y=20/x bo jak weźmiesz pierwszy punkt, który ma na iksach 1, wstawisz do wzoru i masz 20/1 czyli 20- na igrekach jest 20 czyli pasi. Weźmiesz następny punkt czyli 2, wstawiasz 20/2, wychodzi 10 i na igrekach jest 10. Odpowiedź B 19. Do równania, które wybrałeś z poprzedniego zadania wstawiasz zamiast x liczbę osób czyli 8 i otrzymujesz y=20/x=20/8=10/4=2,5 Odpowiedź C.

Dodaj swoją odpowiedź