Wymień osiągnięcia sumerów! 4KLASA PODRĘCZNIK SO HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA DLA KLASY CZWARTEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ WCZORAJ I DZIŚ DZIAŁ 4 " Z najdawniejszych dziejów"

Osiągnięcia Sumerów: ->>> Stworzenie pisma klinowego  ->>> Wynalezienie koła ->>> Wynalezienie koła garncarskiego ->>> Technologia wykonywania narzędzi z brązu oraz biżuterii ze złota ->>> Obserwacja ciał niebieskich (rozróżnianie gwiazd i planet) ->>> Wprowadzenie dwunastkowego systemu liczenia

Pismo klinowe (obok egipskich hieroglifów najstarszy system pisma). Zabytki prawodawstwa z kodeksem Hammurabiego. Zabytki budownictwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Użycie przez Asyryjczyków (mieszkańców północnej Mezopotamii, którzy w IX- VII wieku p.n.e. podbili cały Bliski Wschód) broni z żelaza, co pociągnęło za sobą rozpowszechnienie narzędzi z tego metalu i zapoczątkowanie nowej epoki w dziejach technologii. (Wytop żelaza jako pierwsi, około 1000 lat p.n.e. opanowali Hetyci -mieszkańcy Azji Mniejszej). Podstawy astronomii i astrologii. Podstawy matematyki (system sześć dziesiątkowy obecny do dziś w pomiarze czasu i geometrii). Inspiracje religijne i mitologiczne, które przekształcone przez Żydów weszły za pośrednictwem Biblii do kultury światowej (motyw potopu, rajskiego ogrodu, wieży Babel, psalmy pełne tęsknoty za ojczyzną).