Australia - wybrane walory i turystyka

1. Wiadomości ogólne
Australia to szóste pod względem wielkości państwo na świecie. Zajmuje ono w całości najmniejszy na świecie kontynent-Australię. Powierzchnia Australii ton7704,2 tys. km2, co stanowi 5,2 % powierzchni wszystkich lądów. Oprócz kontynentu australijskiego Związek Australijski obejmuje także Tasmanie i liczne przybrzeżne wyspy, oraz terytoria zamorskie, wyspy: Norfolk, Bożego Narodzenia, Kokosowe, Heard, McDonald, Ashmore, Cartier, wyspy na Morzu Koralowym i stacje badawcze na Antarktydzie.

Kontynent w całości znajduje się na południowej półkuli. Od północy i wschodu jest otoczony przez Ocean Spokojny i morza: Timor, Arafura, Koralowe i Tasmana. Południe i zachód kontynentu oblewa Ocean Indyjski. Charakterystyczna cechą Australii jest małe rozczłonkowanie wybrzeża i duża jego zwartość. Kontynent jest porozcinany przez nieliczne zatoki, największe to Zatoka Kerpentaria i Wielka Zatoka Australijska. Długość linii brzegowej wynosi 19,7 tys. km. Wybrzeża Australii są dość trudno dostępne. Na południu znajduje się stromy i wysoki (do kilkudziesięciu metrów) klif. Również na zachodzie wybrzeże jest wysokie i skaliste. Południowo-zachodnie i wschodnie wybrzeże ma charakter riasowy. Północne wybrzeże jest nizinne i bagienne, w wzdłuż wybrzeża północno-wschodniego rozciąga się, długa na 2027 km Wielka Rafa Koralowa.

2. Państwo Australijskie (Związek Australijski)
Australia to niezależne państwo federacyjne istniejące w obrębie Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Oznacza to, iż głową państwa jest monarcha brytyjski. Jest on reprezentowany przez gubernatora generalnego, który pełni większość funkcji reprezentatywnych. Władzę ustawodawcza stanowi dwu izbowy Parlament Federalny. A władzę wykonawcza rząd pod przewodnictwem Premiera. Do kompetencji władzy centralnej należą sprawy obronne, polityka zagraniczna, handel zagraniczny i sprawy imigracyjne. Państwo australijskie jest podzielone na 6 stanów (Australia Zachodnia, terytorium Północne, Queensland, Nowa Południowa Walia, Wiktoria i Australia Południowa) i 2 terytoria związkowe.

3. Zarys historyczny
Pojawienie się człowieka na kontynencie australijskim szacuje się na 40 do 60 tys. lat temu. Rdzenna ludność Australii to aborygeni. Jej głównym zajęciem było łowiectwo, rybołówstwo i zbieractwo. Aborygeni prowadzili koczowniczy tryb życia. Przemieszczali się po kontynencie, sporadycznie stawiając domy dające im schronienie przed zimnem i deszczem. Ich dobytek był niewielki, a jako broń służyły im dzidy zakończone kamiennym ostrzem i kije służące do rzucania, tzw. bumerangi. Kontakty aborygenów ze światem zewnętrznym były znikome. Prawdopodobnie dotyczyły jedynie północnej części kontynentu, odwiedzanej przez ludność z Nowej Gwinei i indonezyjskich rybaków.

Pierwszym europejczykiem, który dotarł do Australii był Holender Wiliam Janus. Stało się to w 1606 r.. Następnie w 1642 r. Australie odwiedził kolejny holenderski żeglarz Abel Tasman. To od jego nazwiska nazwano wyspę Tasmanię. W 1770 r. do wybrzeży Australii dotarł podróżnik i odkrywca James Cook. Cook sporządził mapy wschodniego wybrzeża i przywiózł do Europy pochlebną opinię o tym kontynencie. Cook uznał Australie za posiadłość Korony Brytyjskiej i część kontynentu, która zbadał nazwał Nową Południową Walią. Teren ten okazał się wkrótce bardzo przydatny dla Wielkiej Brytanii, gdyż zaczęto tu zsyłać więźniów. Wkrótce zaczęły powstawać kolonie, początkowo złożone z więźniów i ich strażników. W 1851 r. w Nowej Południowej Walii odkryto złoto. Wtedy rozpoczął się rozwój. Nastąpił masowy napływ poszukiwaczy złota.
1 stycznia 1901 roku po podpisaniu konstytucji przez królowa Wiktorię powstał Związek Australijski.

4. Ukształtowanie powierzchni
Australia to kontynent o najmniejszych deniwelacjach terenu spośród wszystkich kontynentów kuli ziemskiej. Najwyższy szczyt Australii to Góra Kościuszki o wysokości 2228 m n.p.m. Najniżej położone jest jezioro Eyrie, znajduje się ono na wysokości 12 m p.p.m. Wynika z tego, że amplituda wysokości to zaledwie 2240 m.

Kontynent ma wybitnie nizinny charakter, 87% obszaru leży poniżej 500 m n.p.m., a 56% to obszary o wysokości od 0 do 300 m n.p.m. Średnia wysokość kontynentu australijskiego wynosi 292 m n.p.m.
Na kontynencie Australijskim można wyróżnić trzy regiony fizycznogeograficzne: Wyżynę Zachodnioaustralijską, Nizinę Środkowoaustralijską i Wielkie Góry Wododziałowe.
Wyżyna Zachodnioaustralijska to obszar urozmaicony odosobnionymi pasmami górskimi. Zajmuje ona ponad połowę powierzchni kontynentu. To właśnie tutaj znajduje się Ayers Rock, nazywany przez Aborygenów górą Uluru. Jest to góra powstała poprzez denudacyjne niszczenie otaczających, mniej odpornych mas skalnych, która wznosi się na wysokość 348 m ponad otaczającą ją pustynię. Znaczne obszary Wyżyny zajmują pustynie. Są to: Wielka Pustynia Piaszczysta, Wielka Pustynia Wiktorii, Pustynia Gibsona i Pustynia Tanami. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się pas nizin, a obniżenia terenu zajmują jeziora okresowe i solniska.

Nizina Środkowoaustralijska to obszar równinny z poprzecznymi wzniesieniami. Wzniesienia pozwalają na wyodrębnienie na obrzeżach niziny kilka basenów artezyjskich, w tym Wielki Basen Artezyjski. Na obszarze Niziny można wyodrębnić góry Flindersa, które tworzą płaską wierzchowinę z wznoszącymi się do wysokości 1000 m n.p.m. ostańcami. Góry te nieco urozmaicają monotonny krajobraz Niziny. W południowo-zachodniej części Niziny znajduje się depresja-jezioro Eyrie. Region jest porozcinany gęsta siecią rzek okresowych, a w zagłębieniach terenu występują solniska.
Wielkie Góry Wododziałowe zajmują wschodnie wybrzeże Australii. Najwyższe pasmo łańcucha gór to Alpy Australijskie w południowej części. Góry opadają stromo w kierunku morza i łagodnie do wnętrza kontynentu.

5. Klimat
Klimat Australii ma specyficzny charakter ze względu na czynniki go warunkujące. Należą do nich miedzy innymi położenie i rozmiar kontynentu, prądy morskie i układ stałych ośrodków barycznych, zwartość lądu oraz ukształtowanie terenu.

Australia leży na południowej półkuli i w związku z tym najcieplejszym miesiącem w roku jest styczeń, a najzimniejszym lipiec. W kształtowaniu suchego klimatu ogromną rolę odgrywa położenie kontynentu po obu stronach Zwrotnika Koziorożca, a także słabe rozczłonkowanie lądu, które ogranicza przenikanie morskich mas powietrza do wnętrza lądu. Mimo otaczających kontynent oceanów klimat Australii jest w przeważającym stopniu suchy. Wynika to głównie z rozmieszczenia wyżów i niżów barycznych. Duży wpływ mają także zimne prądy Oceanu Indyjskiego opływające zachodnie i południowe wybrzeże. Średnie temperatury stycznia wynoszą na północy 320C, a na południu 160C. Średnie temperatury lipca to na północy 240C, na południu 100C, a nawet czasem spada poniżej zera. Bardziej zróżnicowany rozkład mają opady. Największe sumy opadów przypadają na północne krańce kontynentu i wschodnie stoki Gór Wododziałowych (powyżej 1000 mm). Na wybrzeżu zachodnim i we wnętrzu lądu roczne sumy opadów kształtują się w granicach od 250 do 500 mm. Na wybrzeżu północno-zachodnim i północno-wschodnim przeciętnie 2-4 razy w roku występują cyklony tropikalne nazywane „willy-willy”. Kontynent australijski leży w strefie klimatu równikowego na północy, zwrotnikowego na większości kontynentu i podzwrotnikowej na południu. W górach występuje klimat górski.

6. Wody powierzchniowe
Australia to najuboższy pod względem zasobów wodnych kontynent na Ziemi. Obszar bezodpływowy zajmuje tu 61% powierzchni. W zlewisku Oceanu Spokojnego leży 9% powierzchni lądu, a w zlewisku Oceanu Indyjskiego 30%.

Stałe rzeki w Australii występują jedynie na obszarach północnych i wschodnich wybrzeży, oraz południowo-zachodnich i południowo-wschodnich obszarach lądu. Znaczna część kontynentu nie posiada w ogóle sieci rzecznej. Na większości przeważają rzeki okresowe i epizodyczne. Największy system rzeczny to system rzeki Murray. Murray jest rzeka stałą, ale mimo to zdarzają się okresy jej wysychania. Kontynent Australijski jest zasobny w jeziora bezodpływowe, często epizodyczne lub okresowe. SA one często wypełnione suchymi solniskami. Największe jezioro Australii, jezioro Eyre zajmuje depresje wypełnioną warstwa soli. Doża liczba jezior-solnisk występuje na Wyżynie zachodnioaustralijskiej (Barlee, Cowan). Jeziora słodkowodne, polodowcowe lub kraterowe znajdują się w Wielkich Górach Wododziałowych. Liczbę jezior słodkowodnych powiększają zbiorniki retencyjne budowane na rzece Murray i jej górskich dopływach.

7. Szata roślinna i świat zwierzęcy
Charakterystyczną cecha świata roślinnego Australii jest występowanie dużej ilości endemitów, stanowią one 75% gatunków roślin żyjących w Australii. Najpopularniejszym australijskim endemitem jest eukaliptus, który jest reprezentowany przez różne formy, od karłowatych po drzewiaste.

Dominującą formacją roślinną jest skrub, czyli gęste, kolczaste, sucholubne zarośla, złożony z akacji, karłowatych eukaliptusów i kazuaryny. Północne i północno wschodnie wybrzeże kontynentu porasta wilgotny las równikowy. Tam dominującymi gatunkami roślin są: bambusy, liany, paprocie drzewiaste i eukaliptusy. Linie brzegowa zatoki Karpentaria porastają lasy namorzynowe. Na południe od zatoki namorzyny przechodzą w sawannę o bujnej roślinności trawiastej, urozmaiconej pojedynczymi akacjami i eukaliptusami. Dalej do wnętrza kontynentu sawanny przechodzą w półpustynie porośnięte scrubem. Południowo-zachodnie i południowo-wschodnie tereny kontynentu zajmują lasy twardolistne. Południe zajmują zmiennozielone zarośla. W Alpach australijskich rośnie roślinność alpejska.

Na kształt świata zwierzęcego ogromny wpływ miała izolacja Australii od pozostałych lądów. Rozwinęło się tu wiele form reliktowych i endemicznych. Występują tu inne gatunki niż na pozostałych kontynentach. Żyją tu bobroszczury, dzikie psy dingo oraz tzw. „latające psy”. Powszechne są tu torbacze reprezentowane przez kangury, misie koala, wombaty i wilki workowate. Najciekawsze wśród ssaków są stekowce, ssaki znoszące jaja. Należą do nich dziobak i kolczatka będące endemitami. Bogata jest fauna ptaków. Najbardziej znane gatunki Australii to strusie emu, kazuary, ptaki rajskie, kakadu.

8. Turystyka
W światowym ruchu turystycznym Australia odgrywa najmniejszą rolę spośród wszystkich kontynentów. Spowodowane jest to głównie znacznym oddaleniem od Europy i Ameryki. Jednakże głównie dzięki rozwojowi komunikacji lotniczej i mniejszym kosztom podróży, liczba odwiedzających szybko wzrasta. Obecnie przemysł turystyczny stanowi 5% dochodu narodowego i daje zatrudnienie około 400 tysiącom osób. Corocznie odwiedza Australię ponad 2 miliony turystów, głównie z Japonii, Nowej Zelandii, USA, Wielkiej Brytanii. Podstawę wydzielenia regionów turystycznych stanowią główne jednostki administracyjne.

Nowa Południowa Walia – była pierwszym na kontynencie australijskim terenem osadnictwa europejskiego. Obecnie jest to największy stan pod względem liczby ludności i rozwoju przemysłowego. Pokrywa go gęsta sieć dróg samochodowych. Najważniejszymi obszarami turystycznymi są tutaj wybrzeża wraz z miastem Sydney, oraz Wielkie Góry Wododziałowe z ich najwyższą partią – Górami Śnieżnymi, stanowiącymi znany na całym świecie teren sportów zimowych. Stolica Nowej Południowej Walii Sydney jest największym miastem Australii, oraz najważniejszym portem tej części Pacyfiku. W centrum miasta można spotkać wiele starych domów w stylu kolonialnym. Do najważniejszych zabytków należy kościół St. James, oraz mennica z pierwszej połowy XIX wieku. Najbardziej charakterystyczną budowlą jest wielki gmach Opery na 7 tysięcy miejsc z dachem w kształcie rozciągniętych żagli. Innym słynnym obiektem jest most nad Zatoką Sydnejską, w przeszłości największy na świecie. Wielką atrakcją miasta jest również akwarium z fauną mórz południowych oraz liczne muzea ze sztuką Aborygenów i ludów Oceanii. Znajduje się tu również wiele plaż i przystani jachtowych.

Wielkie Góry Wododziałowe, ciągnące się wzdłuż wschodnich wybrzeży Nowej Południowej Walii należą do najlepiej zagospodarowanych pod względem turystycznym regionów Australii. Najwyższym pasmem są Alpy Australijskie, których dużą powierzchnię zajmują parki narodowe, między innymi Park Narodowy Kościuszki, na którego terenie znajduje się Góra Kościuszki. Alpy Australijskie to obszar turystyki pieszej w sezonie letnim i sportów narciarskich w zimowym. Do najpiękniejszych partii Wielkich Gór Wododziałowych należą Góry Błękitne leżące na zachód od Sydney. Na obszarze tego stanu wydzielono enklawę nazwaną Australijskim Terytorium Stołecznym w celu założenia stolicy Australii - Canberry. Miasto to leży w szerokiej dolinie Alp Australijskich. Dzięki dużej ilości zieleni i podzieleniu go przez sztuczne jezioro zaporowe i funkcjonalnemu zagospodarowaniu przestrzenie, stało się najpiękniejszą stolicą na świecie. Można tu odwiedzić Parlament, Australijskie Muzeum Wojny oraz ogród botaniczny.

Wiktoria – stan ten obejmuje południową część Wielkich Gór Wododziałowych, pozostałą część stanowią niziny pocięte licznymi rzekami stanowiącymi dopływy rzeki Murray. Wiktoria jest najgęściej zaludnionym stanem Australii. Większość ludności skupia się w stolicy stanu Melbourne. Melbourne jest wielkim ośrodkiem przemysłowym, handlowym i kulturalnym. Do najcenniejszych budowli zabytkowych miasta należą: Como – pałac w stylu kolonialnym, dawna siedziba rządu, oraz przeniesiony tu w całości z Anglii dom rodzinny kapitana Cooka. Najbardziej znanym obiektem sakralnym jest neogotycka katedra Świętego Patryka. Do innych atrakcji Melbourne należą Stadion Olimpijski z 1956 roku, liczne ogrody botaniczne z endemiczną roślinnością.. Popularną atrakcją w okolicach stolicy stanu jest wyspa Philips Island, gdzie można obserwować zamieszkałe tam pingwiny.

Queensland – zajmuje północno-wschodnią część Australii. Wnętrze jego jest równinne, a wschodnią część zajmują Wielkie Góry Wododziałowe. Linię brzegową urozmaicają wielokilometrowe piaszczyste plaże, liczne zatoki i wyspy, stanowiące tak zwane Złote Wybrzeże słynące przede wszystkim z możliwości uprawiania surfingu. W niewielkiej odległości od wschodnich wybrzeży ciągnie się na długości 2000 kilometrów Wielka Rafa Koralowa, będącą wielką atrakcją turystyczną regionu. Powstała ona w ciągu milionów lat na krawędzi szelfu kontynentalnego. Znajduje się tutaj około 600 małych wysp skalistych i koralowych. Największym stanu miastem jest Brisbane. Jest to port wywozowy surowców rolnych i górniczych, oraz duży ośrodek przemysłowy. Zachowało się tutaj wiele budynków z okresu kolonialnego. Najważniejszymi obiektami turystycznymi są muzea ze zbiorami sztuki aborygeńskiej. W okolicach miasta atrakcją turystyczną jest Lone Pine Koala Sanctuary, gdzie żyją koala, kangury i inne zwierzęta australijskie.

Terytorium Północne – obejmuje rozległe obszary północnej i środkowej części Australii. Jest rzadko zaludnione i słabo zagospodarowane. Stolicą stanu jest Darwin, będące centrum turystycznym tego obszaru. Region ten zamieszkuje wielu Aborygenów. W wilgotnych lasach równikowych i na stepach żyje jeszcze dużo dzikich zwierząt, między innymi bawoły, krokodyle oraz wiele gatunków ptaków. W celu ochrony przyrody utworzono na wschód od Darwin park narodowy Kakadu. Głównym szlakiem turystycznym Terytorium Północnego jest droga biegnąca z Darwin do Alice Springs. Alice Springs leży prawie w centrum kontynentu i jest jedynym miastem w promieniu setek kilometrów. Znajduje się tutaj siedziba Rogal Flying Doctor Sernice, służby zdrowia niosącej pomoc ludziom na obszarach setek tysięcy kilometrów kwadratowych. Jest tu także szkoła prowadząca naukę przez radio. Najbardziej przyciąga tu turystów znajdujący się niedaleko jak na warunki australijskie Ayers Rock – monolit skalny o długości 3 kilometrów i wysokości 335 metrów zmieniający swoje zabarwienie w ciągu dnia. Znajduje on się 470 kilometrów na południowy-zachód od Alice Springs. Dla tubylców jest on miejscem świętym.

Australia Zachodnia – jest największym stanem Australii obejmującym 1/3 obszaru kontynentu. Jest bardzo słabo zaludniona. Stolica Perth, portowe miasto na Oceanem Indyjskim, jest dużym ośrodkiem przemysłowym. Zachowało się w nim jeszcze sporo budynków z końca XIX wieku, między innymi stary sąd i młyn. Na wybrzeżach stany znajduje się kilka miejscowości wypoczynkowych, ciekawe są lasy eukaliptusowe, oraz tereny złotonośne.

Australia Południowa – jest również słabo zaludniona, lecz odbywa wielką rolę w produkcji rolniczej i przemysłowej. Stolicą stanu jest Adelaide, leżące nad Zatoką Saint Vincent. Najważniejszą funkcją miasta jest przemysł, nauka i kultura. Miasto ma nowoczesne Centrum Festiwalowe, Galerię Sztuki i Muzeum ze zbiorami sztuki aborygeńskiej, Melanezji i Nowej Gwinei. Najpopularniejszymi miejscami krótkich wycieczek są pobliskie Góry Lofty oraz rezerwat zwierząt Cleland. Dalsze wycieczki można odbywać na Wyspę Kangura, która jest dobrze zagospodarowana pod względem turystycznym oraz do doliny Barossa słynącej ze starannie utrzymanych winnic.

Tasmania – leży około 200 kilometrów na południe od kontynentu australijskiego. Wnętrze wyspy zajmują góry, w których zachowały się kompleksy lasów bukowych i sosnowych, a na południowym zachodzie – eukaliptusowych. Stolicą Tasmanii jest Hobart, leżące na południowym wybrzeżu wyspy. Zachowały się tu liczne budynki pochodzące z XIX wieku. Atrakcją turystyczną są także muzea, w tym muzeum morskie i kultury ludowej. Najważniejszymi terenami wypoczynkowymi są północne i wschodnie wybrzeża, gdzie znajdują się morskie ośrodki wypoczynkowe.

9. Przykładowa wycieczka do Australii
Dzień -1- Sydney
Powitanie na lotnisku w Sydney, przejazd do hotelu - nocleg.

Dzień -2- Sydney
Po śniadaniu dojazd miejskim transportem na Milson Point skąd rozpościera się wspaniały widok na Operę i Harbour Bridge - most na zatoce. Spacer przez most pod sama Operę, dla chętnych do wyboru zwiedzanie gmachu lub spacer po ogrodzie botanicznym, w którym jeśli szczęście nam dopisze karmienie papug. Przejazd promem do dzielnicy Manly gdzie będziemy mieli okazje poleżeć trochę na plaży, cos przekąsić, wypić kawę lub pochodzić po sklepach, czyli czas wolny. Powrót do centrum Sydney, spacer po mieście, wejście na więżę Sydney Tower skąd rozpościera się wspaniały widok na cale miasto. Dla chętnych kolacja na wieży w menu steki ze strusia, kangura i wielbłąda. Na zakończenie dnia krotki przejazd napowietrzna, jednotorowa kolejka.

Dzień -3- Sydney
Dziś zaczynamy dzień od zwiedzania Akwarium, później pojedziemy miejskim transportem na jedna z najpiękniejszych plaż Sydney - Bondi, gdzie podczas Olimpiady w roku 2000 były rozgrywane zawody w piłce plażowej. Czas wolny na plaży, która otacza cala masa małych restauracyjek gdzie można zamówić smakowite danie lub napić się kawy. Dalej autobusem udajemy się na Watsons Bay by podziwiać klify otaczające Sydney, stad promem płyniemy do zatoki - Darling Harbour. Tu w Northern Territory Centre pokaz slajdów z Północnego Terytorium oraz gry na instrumencie aborygenów zwanym didgeridoo. Czas wolny - dla chętnych kolacja w kasynie Star City lub chińskiej dzielnicy. Dodatkowo dla wytrwałych możliwy jest jeszcze nocny przejazd promem po zatoce i spacer wokół kompleksu kasynowego Star City, gdzie z otoczonych fontannami tarasów widokowych rozpościera się wspaniały obraz nocnego Sydney, dla odważnych próba sil przy jednym z 200 stołów do Ruletki, Black Jacka i Pokera.

Dzień -4- Sydney - Góry Błękitne - Sydney
Dzień dzisiejszy to całodzienna wycieczka w Góry Błękitne gdzie z dwu-poziomowego punktu widokowego podziwiać będziemy formacje “Trzy Siostry” oraz tajemnicza błękitna mgle unosząca się nad lasami eukaliptusowymi. Na miejscu poruszamy się tzw. Trolley-bus czyli staromodnym autobusem, który dowiezie nas do najciekawszych atrakcji turystycznych takich jak wodospady, kaskady wodne, Skyway czyli gondola pływająca na wysokości 350 metrów. W czasie przejażdżki można podziwiać wspaniale widoki na Ophram Rock, Katoomba Falls oraz Jamison Valley. Dużą atrakcją jest tez Scenic Railway najbardziej stroma kolejka na świecie zjeżdżająca w dół doliny Jamison pod katem 52 stopni. W drodze na gore kolejnych wrażeń dostarczy nam Sceniscender kolejka linowa z obszernymi wagonami.

Dzień -5- Sydney - Cairns
Rano zakupy na słynnym Paddy’s Market, tutaj można się zaopatrzeć w pamiątki i prezenty dla rodziny i znajomych w Polsce. Wylot do Cairns stolicy tropikalnego Queensland - aklimatyzacja w tropikach na basenie.

Dzień -6/7- Cairns
Dla amatorów podwodnych przygód czeka 2 dniowa wycieczka na jeden z 7 cudów świata - Wielką Rafę Koralową Przejazd autobusem do portu, przesiadka na katamaran. Poranna kawa i herbata z poczęstunkiem. Żeglujemy w 3 różne miejsca na rafie. Na katamaranie czekają nas wspaniale, który składać się również będzie z “owoców morza”. Dla tych, którzy pierwszy raz będą mieli okazje pływać z rurka i maska oferujemy krótki kurs tzw. “snorkowania”. Dla chętnych za dodatkowa oplata można skorzystać z lekcji nurkowania dla początkujących.

Dzień -8- Cairns - Rainforest Habitat
Dziś proponujemy spędzić miłe przedpołudnie z jednymi z najpopularniejszych mieszkańców Australii kangurami i misiami koala. Tutaj będzie można je nakarmić i pogłaskać. Można także będzie zrobić sobie zdjęcie przytulając się do misia koala, który tak naprawdę wcale nie jest misiem. Będziemy także mieli okazje obejrzeć kazuary, strusie i krokodyle, czyli cala plejada australijskich gwiazd. Będzie można również zaopatrzyć się w karmę dla zwierząt a przy okazji przyglądnąć się im nieco dokładniej z bliska. Naturalnie nie polecamy zbliżania się i dokarmiania krokodyli. Będzie to prawdziwa uczta nie tylko dla miłośników natury, ale także dla tych, którzy jeszcze nigdy nie widzieli tych zwierząt na żywo. Reszta dnia to czas wolny, który można wykorzystać na utrwaleniu opalenizny, zakupy czy wypad na miasto lub skontaktowanie się ze znajomymi za pomocą Internetu w jednej z wielu kafejek internetowych rozsianych po całym Cairns.

Dzień -9- Cairns – Alice Springs
Wylot do Alice Springs - śniadanie w samolocie. Aklimatyzacja do miejscowych 40-to stopniowych upałów na basenie.

Dzień -10/11/12/13- Kings Canyon - Uluru - Kata Tjuta
4-dniowe rajd po czerwonym centrum Australii. W programie trzy-godzinna wyprawa do Kings Canyon, zwiedzanie centrum aborygeńskiego, zapoznanie się z wierzeniami i kultura miejscowych plemion, wyjazd na zachód słońca pod górę Uluru. Ten skalny monolit wznosi się na wysokości 348 metrów mając w obwodzie około 10 km. Geologowie przypuszaczają, ze kolejne 6 km góry ukryte jest pod powierzchnia ziemi. Uluru zmienia swój kolor w zależności od pory dnia i kata padania promieni słonecznych dostarczając niezapomnianych wrażeń. Wspinaczka na szczyt zajmuje około godziny, jednakże trzeba pamiętać, ze Uluru jest miejscem kultu dla tutejszej ludności, którzy z troski o bezpieczeństwo turystów oraz z powodów religijnych proszą o nie wspinanie się na szczyt. Należy tutaj dodać, ze w momencie, kiedy temperatura osiąga 36 stopni jak również przy silnym wietrze trasa jest zamknięta. Dlatego proponujemy dwu-godzinny spacer dookoła monolitu, który dostarczy nam równie niezapomnianych wrażeń. Dalej przejazd na formacje skalna Kata Tjuta - jest to również bardzo urokliwe miejsce położone 45 km od Uluru. Tutaj odbędziemy 3 godzinny spacer szlakiem, który prowadzi przez malownicze zakamarki tej niespotykanej formacji skalnej. Po drodze przy odrobinie szczęścia spotkać możemy kangury, a nawet dzikie psy Dingo. Wycieczka ta ma charakter naszych rajdów górskich, wymaga pełnego udziału uczestników w przygotowywaniu posiłków, a noclegi są w namiotach lub pod gołym niebem w śpiworze przy ognisku pod pięknie ugwieżdżonym niebem Australii.

Dzień -14- Alice Springs - Sydney - Polska
Dzisiaj nasza wycieczka dobiega końca. Pełni wrażeń i z mnóstwem prezentów wracamy do kraju. Przelot do Sydney, pożegnanie, wylot do Polski.

Cena takiej wycieczki to około 1950 dolarów australijskich czyli ok. 4855 zł. Cena ta nie zawiera przelotu międzynarodowego. Należy doliczyć koszt przelotu. Przelot z Frankfurtu nad Menem to Koszt ok. 5000 zł. Jak widać koszt wyjazdy do Australii jest dość wysoki, co sprawia, że nie wiele osób może sobie pozwolić na zwiedzenie tego fascynującego kontynentu.

Dodaj swoją odpowiedź