Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny.

Balladyna jest główna postacią dramatu Juliusza Słowackiego. Obok niej występuje również jej siostra Alina. Obydwie mieszkają razem z matką w starej chacie.
Balladyna jest starszą siostrą, która wkracza w wiek staropanieństwa. Była ładna kobieta o ciemnych włosach i czarnych jak węgle oczach. Jej cera była jasna i bez skazy. Natomiast Alina miała jasne włosy oraz fiołkowe oczy. Jej wygląd odzwierciedlał osobowość jaką posiadała.
Alina mimo, iż była młodsza myślała dojrzalej i przyszłościowo. Balladyna raczej działała pod wpływem impulsu. Lubiła wszystko mieć pod kontrolą, a młodsza siostra wydarzenia zostawić własnemu biegowi. Była dobra i szczera w tym, co robi. Nie wstydziła się swojego pochodzenia i rodziny. Balladyna była czarnym charakterem. Gdy pojawiały się kłopoty, rozwiązywała je w sposób okrutny. Uśmiercała wszystkich, którzy stawali jej na drodze. Zabiła nawet swoja siostrę i męża, aby dostać władzę. Posługiwała się innymi jak kukiełkami do pokonywania wrogów. Alina była absolutnym przeciwieństwem Balladyny. Dobra i ufna. Kochała najbliższych i nie miała wrogów.
Alina jest to postać pozytywna, która zasługuje na uznanie. Bez wątpienia była dobra i szlachetna do końca życia. Niestety, Balladyna popełnia wiele zbrodni dlatego jest zdecydowanie postacią negatywną. Nie interesuje ją los innych i sposób postępowania. Za wszelką cenę chce dojść do celu zamierzonego. Nie waha się użyć wszystkich środków.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny - bohaterek "Balladyny" Juliusza Słowackiego

Alina i Balladyna to postaci z dramatu Juliusza Słowackiego pt. ,,Balladyna”. Autor ukazał je opierając się na kontraście. Bohaterki, będące siostrami, różnią się zarówno charakterem jak i wyglądem, są swoimi przeciwieństwami. Obie ...

Język polski

"Moja córka?... Ja dwie mam córki (...)" - charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny.

Alina i Balladyna są postaciami z utworu J. Słowackiego pt. „Balladyna”. Mieszkają wraz z matka(wdową) w ubogiej, leśnej chatce. Balladyna to starsza siostra, tytułowa bohaterka jest przeciwieństwem Aliny.
Dziewczyny różnią się z...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny.

Alina i Balladyna są postaciami z utworu J. Słowackiego p.t. "Balladyna". Mieszkają wraz z matka (wdową) w ubogiej, leśnej chatce. Balladyna to starsza siostra, tytułowa bohaterka jest przeciwieństwem Aliny.
Dziewczyny różni�...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny.

Balladyna i Alina są bohaterkami dramatu napisanego przez Juliusza Słowackiego. Siostry mieszkają ze swoją matką wdową w wiejskiej chacie nad jeziorem Gopło. W dziele przedstawione są jako dwie kontrastowe osoby ? zła i dobra.
Tytułow...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny.

Balladyna i Alina są postaciami i bohaterkami dramatu romantycznego pt. "Balladyna", którego autorem jest Juliusz Słowacki. Obie mieszkają razem matką w ubogiej, leśnej chacie. Balladyna jest starsza od Aliny. Różni się od niej nie tylko wi...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny.

Alina i Balladyna to postaci z dramatu Juliusza Słowackiego pt. ,,Balladyna?. Autor ukazał je opierając się na kontraście. Bohaterki, będące siostrami, różnią się zarówno charakterem jak i wyglądem, są swoimi przeciwieństwami. Obie si...