PO - Azymut, marsz na azymut, określanie azymutu.

to jest praca z PO (przysposobienie obronne)
<BR>może dodasz tą kategorię do prac!
<BR>
<BR>Określenie azymutu mag. na dany przedmiot. Należy: 1.stanąć twarzą do przedmiotu; przeziernik-muszkę busoli wycelować precyzyjnie w przedmiot (przeziernik-oko; muszka-przedmiot); 2. obracać ruchomy pierścień busoli tak, aby zero limbusa znalazło się naprzeciw igły magnetycznej; 3.przy muszce odczytać wartość na podziałce; to azymut mag.
<BR>Zas. marszu na azymut: Przygotowanie do marszu: wykreślić marszrutę, dzieląc ja na odcinki (od 1 przed. ter. do następnego); dla każdego odcinka mierzy się azym. topograficzne i po wprowadzeniu poprawek na zboczenie igły mag. przelicza się je na azym. mag..
<BR>Mierzenie azym. na mapie: 1.mapę z wykreśloną marszrutą orientuje się na stole za pomocą busoli (uwzg. poprawkę kierunku). Busolę ustawić, aby linia pn-pd podziałki pokryła się z jedną z pionowych linii siatki kilometrowej (pn koniec igły zwrócony w kier. pn ramki mapy) 2. nie poruszając busoli, obraca się mapą w ten sposób, by igła mag. swym pn końcem znalazła się naprzeciw kreski na podziałce busoli, odpowiadającej wielkości poprawki kierunku podanej na marginesie mapy. (zboczenie wschodnie - na lewo; zboczenie zachodnie - na prawo) 3.nie zmieniając położenia zorientowanej mapy przenosi się busolę na 1 odcinek marszruty i ustawia się tak, aby linia pn-pd podziałki pokryła się z wyrysowaniem na mapie kierunkiem (zero podziałki winno być skierowane w kier. marszu) 4. po uspokojeniu się igły podziałki busoli naprzeciw północnego końca igły odczytujemy wartość, która odjęta od 36st będzie azym mag pierwszego odcinka.5. Po określeniu i zapisaniu azym mag wszystkich odcinków mierzy się na mapie długości każdego odcinka wyrażając je w metrach; czasem przelicza na pary kroków lub podaje czas przejścia 6. Otrzymane dane zapisuje się na szkicu marszruty lub tabeli
<BR>Marsz wg azymutu: Na pk wyjściowym marszu przez pokręcenie ruchomego pierścienia ustawia się wskaźnik muszki na odczyt podziałki odpowiadający azym mag pierwszego odcinka drogi i zwalnia się zacisk igły. Trzymając busolę przeziernikiem do siebie, obracamy się razem z nią do chwili, gdy pn koniec igły ustawi się naprzeciw 0st na podziałce. Po uspokojeniu się igły celujemy przez przeziernik i muszkę na dowolny, pośredni przedmiot orientacyjny, który będzie wskazywał kierunek marszu. Licząc kroki idziemy do wyznaczonego przedmiotu a przy nim wyznaczamy kierunek wg tego samego azymutu do następnego pośredniego przedmiotu itd. Przy przedmiocie „głównym” określamy kierunek już wg nowego azymutu i postępujemy jak poprzednio.
<BR>Omijanie przeszkód terenowych po dojściu do przeszkody (pk1) określamy wg busoli azymut nowego kierunku wzdłuż przeszkody w prawo/lewo i idziemy w tym kierunku mierząc odległość do skraju przeszkody (pk2).W pk2 zapisujemy przebytą odległość i określiwszy kierunek azymutu pierwotnego, maszerujemy w tym kierunku do końca przeszkody (pk3), mierząc kroki Po dojściu do pk3 należy iść w lewo/prawo wg azymutu od pk1 do 2 powiększonego o +/-180st. (przeciwny kierunek niż wcześniej). Idziemy tylko tyle kroków ile zapisaliśmy wcześniej. Znajdujemy się w pk4; W pk4 określamy pierwotny kierunek marszu i kontynuujemy marsz wg niego, dodając do przebytej drogii odległość równą długości drogi z pk2 do 3 (szerokość przeszkody w kierunku marszu)
<BR>
<BR>

Dodaj swoją odpowiedź
Edukacja dla bezpieczeństwa

Marsz według azymutu

1. Podstawowe przyrządy nawigacyjne

1.1. Opis kompasu
Kompas jest przyrządem do wyznaczania kierunku północnego za pomocą igły magnetycznej swobodnie poruszającej się wokół pionowo ustawionej osi. Jest to zwykłe, różnego ks...