Małgorzata Musierowicz "Szósta Klepka" - opracowanie.

Małgorzata Musierowicz- Szósta klepka.

O autorze:

Małgorzata Musierowicz, ur. 9 stycznia 1945 w Poznaniu- autorka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka, projektantka ubrań dla dzieci. Debiutowała w połowie lat 70 z powieścią „Małomówny i rodzina”. Na podstawie wydarzeń z jej książek powstały 2 filmy- „Kłamczucha” i „ESD”. W 1994 roku na wniosek dzieci otrzymała Order Uśmiechu. W roku 2004 odznaczona została Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.

Czas i miejsce akcji:
Akcja „Szóstej Klepki”- pierwszej z cyklu Jeżycjady- rozpoczyna się w sporej miejscowości o nazwie Poznań, 10 grudnia 1975 roku.

Bohaterowie:

Główni:
Celestyna Żak- zdrobniale Cesia, mądra, zdolna, inteligentna dziewczynka, która wciąż musi pokonywać przeciwności losu, pragnie zostać lekarzem.
Drugoplanowi:
Krzysztof Żak- ojciec Cesi, serdeczny i miły człowiek, stara się dobrze wychować dzieci.
Irena Żak- matka Cesi, artystka, ciepła i przyjazna kobieta.
Julia Żak- starsza siostra Cesi, studentka, która nie lubi obowiązków domowych.
Danuta Filipiak (Danusia)- chodzi do klasy razem z Cesią, nie lubi się uczyć i spóźnia się do szkoły, pisze wiersze.
Jurek Hajduk- Cesi kolega z klasy, zafascynowany Cesią, bardzo znolny i inteligentny.
Dziadek Żak- dziadek Cesi, wykształcony, w podeszłym wieku.
Epizodyczni:
Ciocia Wiesia- mieszka w domu z Cesią, samotnie wychowuje syna.
Florek Górski- mówią na niego Bobcio, jest młodym rozrabiakom, synem Cioci Wiesi.
Paweł Nowacki- przystojny kolega Cesi, chodzi z Danusią, ale często się z nią kłóci.
Zygmunt- kolega Julii, zauroczony Cesią.
Profesor Dmuchawiec- nauczyciel Cesi.

Problematyka:
Książka opowiada o najczęstszych, najbardziej znanych problemach młodzieży. Występują tutaj między innymi problemy miłosne, rodzinne oraz szkolne.

Wątki i motywy:
Nieposłuszeństwo Bobcia.
Zauroczenie „Brodaczem”.
Zauroczenie Zygmuntem.
Zauroczenie Hajdukiem.
Danusia i jej problemy z nauką.
Nowy lokator (Krystyna).
Dziecko w domu (Irenka).
Problemy z rodzicami.

Wydarzenia:
1. Wzniecenie ogniska na balkonie przez Bobcia.
2. Przyjście agenta i awantura domowa.
3. Spotkanie „Brodacza” na zakupach.
4. Randka z ,,Brodaczem'.
5. Wprowodzenie się Krystyny do domu.
6. Pomaganie Danusii w nauce.
7. Spotkania na wieży z Danusią.
8. Narodzenie się Irenki.
9. Opieka Cesii nad Irenką.
10. Zamknięcie się Danusi na wieży.
11. Kłótnia z Hajdukiem.
12. Randka z Zygmuntem.
13. Zamknięcie się w wierzy przez Cesię.
14. Zakochanie się w Hajduku po rozmowie.

Plan szczegółowy- Ognisko:
1.Dziadek opowiada o Neronie.
2.Bobcio chce odegrać podpalenie Rzymu.
3.Chłopiec udaje się w nocy na balkon.
4.Małolat podpala kalkę.
5.Gdy ogień przygasa dorzuca jeszcze broszury, gazety, własne rysunki i denaturat.
6.Firanki zaczynają się palić.
7.Młodzieniec bierze dzbanek z wodą i gasi wszystko, przy okazji zalewając sąsiadów.
8.Bobcio idzie spać.

Streszczenie- Ognisko:
Pewnego dnia dziadek Bobcia wraz z wujkiem prowadzili rozmowę na temat Nerona- cesarza- matkobójcy. Bobcio przysłuchiwał się temu uważnie, chociaż udawał, że bardziej interesują go przygody koziołka matołka. Dzień dobiegł końca, ale Bobcio spał niespokojnie. Wziął sweter, kalosze i udał się na balkon, gdzie podpalając kalkę chciał odegrać podpalenie Rzymu. Ale kalka szybko się paliła, więc dorzucił jeszcze kilka własnych rysunków, broszury, gazety, a na końcu denaturat, który sprawił, że ogień miał niebieski kolor. Po jakimś czasie zaczęły się palić firanki. Bobcio wiedział co w takiej chwili zrobić. Napełnił dzbanek wodą i wylał ją na ogień. Woda ugasiła ogień, przy okazji zalewając sąsiadów z niższego pientra. Bobcio zrobił się śpiący, pobiegł więc z powrotem do łóżka i zasnął.

Recenzja:
„Szósta Klepka” Małgorzaty Musierowicz jest cudowną powieścią opartą na zachowaniach, problemach i zainteresowaniach młodzieży. Do niej jest też kierowana. Potrafi wprowadzić czytelnika w ciepły, rodzinny klimat, który utrzymuje się aż do końca książki. Dzieło pozwala nam spojrzeć na świat z innej perspektywy, nastawia optymistycznie do życia i pobudza wyobraźnię. Ponadto jest dobrym wprowadzeniem do kolejnych części Jeżycjady. Polecam, bo jest warta przeczytania.

Jest to chyba jedyne tak duże opracowanie tej książki w internecie, myślę, że się przyda.