Charakterystyka Makbeta i Lady Makbet

Głównymi bohaterami tragedii Williama Szekspira są tan Makbet oraz jego małżonka Lady Makbet. Do okrutnych czynów prowadzi ich zgubna żądza władzy i przerost ambicji.
W całym utworze autor nie opisuje wyglądu bohaterów dramatu, co daje czytelnikowi szanse na wyobrażenie sobie ich wyglądu na podstawie emocji, które w nas wzbudzają swoimi czynami.
Na początku utworu Makbet i jego żona są postaciami o przeciwnych cechach charakteru.
We wstępie dowiadujemy się z wypowiedzi żołnierza, że tan Makbet jest walecznym i nieustraszonym wodzem szkockim, który gotów jest poświęcić życie dla swego kraju w walce z Norwegami, oraz dla swego króla, Dunkana. Sam król darzy Makbeta wielkim szacunkiem, czego potwierdzeniem są słowa: "O zacny mężu, waleczny Makbecie!". Tan Glamis ukazany jest jako prostoliniowym rycerzem którego ambicje ograniczają się do zdobycia szacunku króla. ?Słuchaj zrezygnujmy. Z naszych zamiarów. Przecież on ostatnio Tak mnie obsypał zaszczytami [?] czy nie lepiej Nacieszmy się jej świeżym blaskiem zamiast Tak prędko się jej wyrzec??
Lady Makbet pomimo tego, że nie jest postacią pierwszoplanową , odgrywa bardzo ważna rolę. Ukazana jest jako żona tana Glamis, tana Kawdoru a na końcu króla Szkocji. Tana Glamis autor przedstawił jako przebiegłą intrygantkę o nieograniczonych ambicjach która nie cofnie się przed niczym by osiągnąć swój cel. ?Czego nie da zrzucić na pijanych Fagasów ?tak, by odpokutowali Za nasz wspaniały mord? [?]?
Są to postacie dynamiczne, zmieniające się wraz z biegiem wydarzeń. Kiedy Makbet ze swoją żoną decydują się polepszyć swoją sytuację życiową zabijając króla. Bohater ma jednak skrupuły, i obawia się ujawnienia swoich podłych czynów ?Gdyby zabójstwo mogło nie mieć następstw, gdyby ta śmierć znaczyła tylko nasz Tryumf?, jednak żona działa na niego bardzo negatywnie ?Gdy miałeś w sobie dosyć odwagi- tylko wtedy byłeś człowiekiem, więcej: mężczyzną?. Pod jej wpływem Makbet popełnia zbrodnię. Zaczął tym samym ciąg zbrodni, który wypaczył jego psychikę. Przez to Makbet- człowiek szlachetny i prawy pod wpływem kolejnych zbrodni staje się bezdusznym mordercą. Lady Makbet zaś osoba o tak silnej psychice załamuje się i jest męczona wyrzutami sumienia. Z czasem, wyolbrzymiając sobie swoje złe czyny popada w obłęd.
Dramat Williama Szekspira opowiada o tym co może z człowiekiem zrobić żądza władzy i ambicja. Szekspir doskonale zna ludzką psychikę i jest w stanie ukazać najgorsze ludzkie instynkty. Pokazuje czytelnikowi do czego prowadzą niemoralne decyzje i morderstwa. Ukazuje nam ponadczasowy problem zbrodni i kary. Autor twierdzi, że każdy człowiek ma skłonności do despotyzmu i dokonywania wyborów sprzecznych z jego naturą. Moim zdaniem utwór Williama Szekspira jest dziełem ponadczasowym które powinno przestrzegać ludzkość przed popełnieniem podobnych błędów.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Makbeta i Lady Makbet: a) zachowanie Makbeta przed dokonaniem zbrodni zachowanie Lady Makbet przed dokonaniem zbrodni b) zachowanie Makbeta po dokonaniu zbrodni zachowanie Lady Makbet po dokonaniu zbrodni Pomóżcie ;D

Charakterystyka Makbeta i Lady Makbet: a) zachowanie Makbeta przed dokonaniem zbrodni zachowanie Lady Makbet przed dokonaniem zbrodni b) zachowanie Makbeta po dokonaniu zbrodni zachowanie Lady Makbet po dokonaniu zbrodni Pomóżcie ;D...

Język polski

Charakterystyka Makbeta i Lady Makbet

Charakterystyka Makbeta i Lady Makbet...

Język polski

Charakterystyka Makbeta i Lady Makbet.! plz.! Tylko nie kopiujcie mi z innych stron czy książek, bo nie o to mi chodzi...

Charakterystyka Makbeta i Lady Makbet.! plz.! Tylko nie kopiujcie mi z innych stron czy książek, bo nie o to mi chodzi......

Język polski

Charakterystyka Makbeta i Lady Makbet. (200 do 250 ) Słowo

Charakterystyka Makbeta i Lady Makbet. (200 do 250 ) Słowo...

Język polski

słuchajcie... potrzebna mi jest taka króciutka charakterystyka Makbeta i Lady Makbet, żeby po prostu wiedzieć co gdzie i jak ;P tak w dwóch zdaniach. z góry dziękuję ;)

słuchajcie... potrzebna mi jest taka króciutka charakterystyka Makbeta i Lady Makbet, żeby po prostu wiedzieć co gdzie i jak ;P tak w dwóch zdaniach. z góry dziękuję ;)...