Charakterystyka Stasia Tarkowskiego "W pustyni i w puszczy"

Stanisław Tarkowski to czternastoletni chłopiec, główny bohater książki Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Gdy się urodził jego matka umarła. Opiekuje się nim ojciec, który jest inżynierem. Żył w dostatku w Port Saidzie wraz z małą Angielką Nel. Chodził do szkoły angielskiej i uwielbiał pływać.

Był bardzo wysoki i mądry. Znał języki obce, takie jak: angielski, polski, francuski, arabski, a nawet język ki–swahili. Staś był towarzyskim chłopcem. Lubił rozmawiać z robotnikami, którzy budowali kanał Sueski. Chłopiec był bardzo sprytny, odważny, opanowany, pomysłowy, wytrzymały i miał silną wolę. Nie miał dużej ilości wad, lecz był zarozumiały.

Podróż przez pustynię bardzo go zmieniła. Gdy zabił Beduinów, był bardzo opanowany, ale ogarniał go strach. Kiedy Mahdi zapytał się go, czy przyjmie jego wiarę, ten kategorycznie odmówił. Wykazał się pomysłowością kiedy wymyślił latawce z rybich pęcherzy. Miał silną wolę kiedy nic nie jadł i nie pił. Oddawał Nel pożywienie, wodę i chininę. Podczas pobytu w dżungli i spania na niewygodnym drzewie ukazała się jego wytrzymałość. Umiał sobie poradzić w bardzo trudnych warunkach.

Troskliwie opiekował się Nel. Traktował ją jak siostrę. Robił dla niej wszystko, gdy zachorowała na febrę udał się w stronę ognia ryzykując życie, gdyż mógł być tam oddział Smaina. Gdy umarł szwajcar pochował go i zaopiekował się Namibu – chłopcem, który opiekował się Linde.

Według mnie Staś to postać pozytywna. Jest wzorem do naśladowania dla innych ludzi i dobrym przyjacielem. Każdy chłopak chciałby być taki jak on.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Stasia Tarkowskiego w "pustyni i w puszczy". W jakich rozdziałach?

Charakterystyka Stasia Tarkowskiego w "pustyni i w puszczy". W jakich rozdziałach?...

Język polski

Charakterystyka Stasia Tarkowskiego („W pustyni i w puszczy)

Staś Tarkowski jest główną postacią powieści Henryka Sienkiewicza pt. "W pustyni i w puszczy". Bohater miał czternaście lat. Chłopiec urodził się w Port-Saidzie. Matka bohatera zmarła zaraz po urodzeniu chłopca. Była Francuzk...

Język polski

Charakterystyka Stasia Tarkowskiego "W pustyni i w puszczy"

Staś Tarkowski to główny bohater powieści Henryka Sienkiewicza pt. "W pustyni i w puszczy". Urodził się i wychował w Port-Saidzie. Ojciec Stasia był polskim inżynierem pracującym przy budowie wielkiego Kanału Sueskiego. Matka bohatera, z ...

Język polski

Charakterystyka Stasia Tarkowskiego W pustyni i w puszczy

Postać, która chce opisać to Staś Tarkowski, bohater powieści H. Sienkiewicza pt. "W pustyni i w puszczy". Staś ma 14 lat i pochodzi z Polski. Jest wysoki, szczupły oraz ma blond włosy. Jego mama była Francuzką, zmarła z chwilą przyjści...

Język polski

Charakterystyka zewnętrzna Stasia Tarkowskiego W pustyni i w puszczy

Staś Tarkowski jest główną postacią powieści Henryka Sienkiewicza pt. "W pustyni i w puszczy". Bohater miał czternaście lat. Chłopiec urodził się w Port-Saidzie. Matka bohatera zmarła zaraz po urodzeniu chłopca. Była Francuzką. Ojciec...