Konfident
Konfident- (z łacińskiego confidens, -ntis ‘pewny siebie, bezwstydny’ od confidere ‘zaufać’) tajny agent, szpieg; dawniej powiernik.
Dotychczas słowo konfident oznaczało dla mnie: donosiciela, kapusia, czyli człowieka, który donosi na innych. Używałem tego słowa w sytuacjach, kiedy chciałem komuś dokuczyć gdy ktoś na mnie donosił. W ten sposób chciałem wyrazić moje negatywne emocje.
Według mnie słowo to ma wydźwięk negatywny, jest epitetem. Kiedy zobaczyłem prawdziwe znaczenie tego słowa, zdziwiłem się, że ono także oznacza szpiega. W zasadzie szpieg to też donosiciel, ale dla mnie jest to osoba pozytywna ponieważ nie każdy może zostać szpiegiem. Potrzebne są do tego wyjątkowe kwalifikacje, zdolności, cechy. Nie każdy potrafi działać w tak ogromnym stresie, błyskawicznie znajdować rozwiązania w różnorodnych sytuacjach. Szpiedzy to osoby bardzo inteligentne, znające wiele języków, odznaczające się umiejętnościami, o których przeciętny człowiek może tylko pomarzyć. Dochodzę więc do wniosku, że moje użycie słowa konfident w sytuacji gdy chciałem obrazić koleżankę z klasy było nieadekwatne.
Według niektórych źródeł słowo konfident oznacza także szpicla co już ma zdecydowanie negatywne znaczenie. W przeciwieństwie do szpiega szpicel kieruje się chęcią zysku, niskimi pobudkami.
Nawiązując do pierwotnego rozumienia słowa konfident, muszę powiedzieć, że zaskoczyło to mnie, iż mogło to kiedykolwiek oznaczać „człowiek zaufany”. Wydaje się być to bardo odbiegające od dzisiejszego znaczenia tego słowa. Dłuższe przemyślenia skłoniły mnie jednak do wniosku że szpieg to jednak osoba zaufana, być może pierwotna wersja tego słowa nie jest aż tak bardzo odległa.