Spotkanie wrogów w "Iliadzie"

Spotkanie wrogów
Homer w ?Iliadzie? ukazuje, że człowiek dla dumy i chwały pośmiertnej potrafi nawet zginąć. Po śmierci Hektora Achilles przewozi go do swojego obozu.
Nadchodzi czas spotkania dwóch wrogów żądnego władzy Ahilla i zrozpaczonego ojca . Podczas spotkania Achillesa z Priamem, władca Troi wcale nie przypomina swym zachowaniem dumnego monarchy lecz załamanego ojca po stracie syna. Przekradł się do obozu Greków, nie zwracając uwagi na czyhające nań niebezpieczeństwo, a gdy zjawił się przed obliczem zabójcy własnego syna, padł na kolana przed nim i zalewając się łzami całował go po rękach żebrząc o łaskę i wydanie zwłok Hektora. Grek początkowo nie okazywał zainteresowania słowami priama, był oschły, okrutny i złowrogi. Odpychał go od siebie, ale gdy starzec wspomniał o także niemłodym już ojcu bohatera, który przez długie lata oczekuje w niecierpliwości powrotu syna, serce Achilla drgnęło. Nie był już bezwzględnym mścicielem pragnącym zemsty i uganiającym się za zabójcą przyjaciela, lecz człowiekiem tęskniącym za domem rodzinnym. Wszystko to spowodowało, że kamienne serce Achillesa zmiękło i zgodził się na wydanie zwłok Hektora. Zadbał nawet o to, aby je umyto i namaszczono olejkami, aby ich widok nie sprawił bólu starcowi.
Po przeczytaniu tego fragmentu ?Iliady? zadaję sobie pytanie: ?Czy wszystko można wybaczyć?? Są różni ludzie, ale moim zdaniem wybaczenie nawet największego zła jest powodem do dumy. Choć Priam wiedział jakiego użyć podstępu, aby przechwycić Achilla, tak my bądżmy ludźmi z uczuciami i nie rańmy tak jak inni nas ranią . Uczmy się wybaczać.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Spotkania wrogów w Iliadzie Homera i Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza

Zarówno Homera, jak i Adama Mickiewicza moglibyśmy zaliczyć do grona najwybitniejszych pisarzy, których twórczość na stałe zapisała się w historii literatury. Mimo ogromnej przepaści, dzielącej w czasie okresy ich twórczości, w dzieła...

Język polski

Spotkania wrogów w „Iliadzie” Homera i „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. Porównaj fragmenty – zwróć uwagę na rodzaj przedstawionych sytuacji, portrety bohaterów i wpisany w tekst obraz człowieka.

Bardzo często do walki staje człowiek z człowiekiem. Jedynym pragnieniem jest wówczas chęć pokonania wroga. Sytuacja, gdy naprzeciw siebie stają ludzie stanowi szczególny moment w dziejach ludzkości, bo oto walczyć muszą istoty sobie rów...

Język polski

Spotkania wrogów w Iliadzie Homera i Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza

Spotkanie wrogów to często przedstawiany motyw w literaturze. Najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, w której odwieczni rywale spotykają się na polu bitwy, a następnie toczą zacięty bój, w którym jest tylko jeden zwycięzca. Jednakż...

Język polski

Spotkanie wrogów Achilles i Priam

Większość mitycznych bitew i historycznych wojen obfituje w opisy spotkań wśród bitewnego pyłu zagorzałych wrogów. Podobnie jest w „Iliadzie” Homera. Jednak spotkanie Achillesa i Priama to nie przykład samej walki, ale przede wszystkim...

Język polski

Spotkania wrogów w „Iliadzie” Homera i „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza

Miedzy ludźmi często dochodzi do kłótni, sporów czy waśni, to właśnie przez konflikty ludzie stają się wrogami. Problem ten istniał od zarania dziejów i istnieje także dzisiaj. Czasami jednak z łatwością, z jaką się kłócimy potra...