Charakterystyka Bilba Bagginsa - J. R. R. Tolkien "Hobbit czyli tam i z powrotem"

Bilbo Baggins jest głównym bohaterem powieści J. R. R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.

Bilbo to Hobbit niewielkiego wzrostu. Charakteryzuje się szczególną budową ciała. Posiada nieprzeciętnej wielkości stopy o twardej podeszwie, porośnięte gęstym włosem, zastępujące właścicielowi obuwie. Hobbici charakteryzują się również wielką miłością do zastawionego stołu, ziela fajkowego oraz spokojnych dni, upływających na pracy i zabawie. Są narodem spokojnym, niezbyt uczonym, zamieszkującym uroczy zakątek świata o nazwie Shire, skąd nie lubią wyjeżdżać.

Bilbo Baggins mieszka w wiosce w swej wygodnej norze - rezydencji o okrągłych oknach i drzwiach oraz zawsze suto zaopatrzonej spiżarni. Jego twarz jest rumiana jak jabłko i otoczona ciemnymi, kędzierzawymi włosami. Ubiór Bilba składa się ze spodni, koszuli, kamizelki, kurtki; wszytko najchętniej żółte lub zielone, oczywiście nie nosi nigdy butów.

Bohater nie jest typowym hobbitem. Jawi się nam jako typ uwielbiający spokój i dobre jedzenie, mający wielu przyjaciół i skłonny do zabaw. W miarę rozwoju akcji wyłaniają się jednak z niego inne cechy, zyskujące etykietę dziwaka wśród współplemieńców. Rzuca go w wir przygody, na którą początkowo nie ma najmniejszej ochoty, lecz która na zawsze zostaje w jego duszy, powodując u niego wieczną chęć podróżowania w nieznane. W miarę rozwoju wydarzeń wygodnicki i marudny Bilbo zmienia się nie do poznania. Staje się samodzielny i sprytny, zdolny do trzeźwego myślenia w każdej sytuacji. Wyprawa ofiaruje mu również kilku przyjaciół na dobre i złe, z którymi można się poważyć na każdy wyczyn.

Powrót Bilba do Hobbitowa równał się z jego dożywotnim traktowaniem jako pewnego rodzaju dziwaka. Bratnią duszę wśród własnego rodzaju znajduje dopiero w osobie swojego młodego krewniaka, Frodo Bagginsa, który zdaje się podzielać jego smykałkę do przygód.

Podsumowując, Bilbo Baggins to osoba, z którą można się zaprzyjaźnić, Jest to dobra osoba.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Bilbo Baggins - "Hobbit czyli tam i z powrotem" - J.R.R Tolkien

Bilbo Baggins to główny bohater powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem autorstwa J.R.R Tolkiena. Bilbo jest hobbitem, czyli niziołkiem. Mieszkał w Bag End w Hobbitonie. Był synem Bunga Bagginsa i Belladony Tuk. Jego rodzina była zamożna i s...