Charakterystyka Rudego

Jednym z głównych bohaterów „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego jest Jan Bytnar urodzony 6 maja 1921 r. Wywodził się z rodziny inteligenckiej. Jego rodzice byli w pełni zaangażowanymi działaczami społecznymi. Matka była pedagogiem, a ojciec opiekował się dziećmi niepełnosprawnymi. W rodzinnym domu Janka panowała ciepła i spokojna atmosfera.
Jan-chłopiec szczupły i drobny posiadał piegowatą twarz i rude włosy, czemu zawdzięczał swój przydomek ”Rudy”. Jego oczy i czoło odzwierciedlały wybitną inteligencję.

Wraz ze swoimi kolegami ukończył szkołę średnią z bardzo dobrymi wynikami.
Był chłopcem wyjątkowo uzdolnionym. Jeśli już się do czegoś zabrał, wykonywał to najlepiej ze wszystkich. Jako harcerz zrobił najlepszy kajak i przodował w pracach saperskich. W trzy miesiące nauczył się tańczyć stając się tym samym najlepszym tancerzem w szkole. Można go określić mianem urodzonego intelektualisty – ze świata myśli i rozważań sprowadzali go dopiero koledzy. Interesowały go problemy moralne, filozoficzne, religijne, kulturalne i społeczne. Rudy posiadał wiele talentów. W tym talent kucharski oraz zdolność do tworzenia różnych wynalazków, która zaowocowała podczas akcji „Małego Sabotażu”.

Posiadał naturę refleksyjną. Oddawał się głębokim rozmyślaniom i refleksjom na tematy odległe od szarej rzeczywistości jednak pomimo tego potrafił się skupić. Cechowały go spokój, odwaga, opanowanie, a przede wszystkim niezłomność, gdyż nie dał się złamać nawet okrutnie torturowany przez gestapowców. Takie cechy charakteru jak upór, rozwaga, odpowiedzialność i konsekwencja w działaniu pozwalały mu na podejmowanie coraz to nowych niebezpiecznych zadań. Był bardzo dobrym organizatorem.

Rudy miał wielu kolegów. Lubiany i podziwiany często gościł ich u siebie w domu. Lecz szczególna przyjaźń łączyła go z Zośką i Alkiem. Chłopcy zawsze ufali i pomagali sobie nawzajem. Dowodem tego była Akcja pod Arsenałem, kiedy to nie zawahali się narażać życia dla odbicia Rudego katowanego przez gestapo.

Jan Bytnar jest wyjątkowym bohaterem. Jego odwaga, bohaterska postawa, a w szczególności upór w dążeniu do celu są godne podziwu. Ślad po nim pozostanie w naszej pamięci, a jego czyny są nadal żywe, pomimo, iż od tamtego czasu minęło ponad 50 lat.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Rudego.

Jan Bytnar był harcmistrzem, członkiem podziemnej organizacji ?Wawer?, dowódcą plutonu GS, podporucznika AK. Urodzony dnia 6.05.1921r., zmarł na skutek skatowania przez gestapo dnia 30.03.1943r. Odznaczony Krzyżem Walecznym. Miał pseudonim ?R...

Język polski

Charakterystyka Rudego.

Jan Bytnar był harcmistrzem, członkiem podziemnej organizacji „Wawer”, dowódcą plutonu GS, podporucznika AK. Urodzony dnia 6.05.1921r., zmarł na skutek skatowania przez gestapo dnia 30.03.1943r. Odznaczony Krzyżem Walecznym. Miał pseudoni...

Język polski

Charakterystyka Rudego

Jan Bytnar był harcmistrzem, członkiem podziemnej organizacji „Wawer”, dowódcą plutonu GS, podporucznika AK. Urodzony dnia 6.05.1921r., zmarł na skutek skatowania przez gestapo dnia 30.03.1943r. Odznaczony Krzyżem Walecznym. Miał pseudoni...

Język polski

Charakterystyka Rudego (Jana Bytnara)

Jednym z głównych bohaterów lektury Aleksandra Kamińskiego pt: "Kamienie na szaniec" jest Jan Bytnar - Rudy. Bardzo poruszył mnie jego los, więc postanowiłam go opisać.

Janek Bytnar urodził się 6 maja 1921r. Jego ojciec był profe...

Język polski

Charakterystyka Rudego "Kamienie na Szaniec".

Jednym z głównych bohaterów "Kamieni na Szaniec" A. Kamińskiego był Jan Bytnar urodzony 6 maja 1921 r. w Warszawie. Pochodził z rodziny inteligenckiej, matka jego była pedagogiem, ojciec opiekował się niepełnosprawnymi dziećmi. W domu Jan...

Język polski

Charakterystyka Rudego bohatera "Kamieni na szaniec".

„Rudy” to pseudonim Jana Bytnara, jednego z głównych bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Był to w czasach okupacji hitlerowskiej członek podziemnej organizacji „Wawer”. Mieszkał w domu inteligenck...