Widłaki, skrzypy, paprocie - opis

WIDŁAKI - ich zarodniki kiełkują bardzo wolno. Sporofit jest zieloną, samożywną, pokrytą drobnymi, liśćmi, osiągającą kilkadziesiąt centymetrów długości. Sporofile podobne są do liści płonnych - różnozarodnikowe - sporofit jej jest ulistniona roślina z kłosami zarodnionośnymi na szczycie łodygi. W dolnej części kłosa znajdują się makrosporangia zawierające po cztery makrospory. Górna część zawiera mikrosporangia z licznymi mikrosporami. Plemniki z kroplami deszczu lub rosy dostają się do dolnej części kłosa. Po zapłodnieniu komórki jajowej przedrośla żeńskie wypadają z kłosa na ziemię.

SKRZYPY - ich budowa jest członowana. W węzłach, oddzielonych długimi międzywęźlami, wyrastają okółki łuskowatych liści zrośniętych w pochewkę. Z węzłów wyrastają odgałęzienia boczne. Sporofile zebrane są na szczycie łodygi w kłos podobny do szyszki. Organem asymilującym jest łodyga. Zarodniki opatrzone są dwiema krzyżującymi się wstęgami powstałymi z zewnętrznej części ściany komórkowej. Za pomocą tych wstęg zarodniki sczepiają się.

PAPROCIE - rośliny zielone, osiągają kilkanaście metrów wysokości. Łodyga może być prosto wzniesiona, płożąca się lub w postaci kłącza. Mają duże, pierzaste liście. Na ich spodniej stronie znajdują się zarodnie zebrane w kupki, niekiedy okryte błoniastą zawijką. Sporofile są inaczej wykształcone niż trofofile płonne. Zarodnia ma postać zbiornika o ścianach zbudowanych z jednej warstwy komórek. Gametofit jest zielony i ma blaszkowatą postać. Przytwierdzony jest do podłoża za pomocą chwytników. Rodnie i plemnie znajdują się na jego spodniej stronie.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Opis planety Ziemi, podział świata na ery.

HISTORIA ZIEMI

Rozbłyśnięcie nowej gwiazdy to bardzo gwałtowne zjawisko. Kiedy wnętrze mgławicy osiąga temperaturę milionów stopni, rozpoczynają się reakcje jądrowe. Przypomina to wybuch bomby termojądrowej o mocy, którą wpro...

Geografia

Przeszłość ziemi zapisana w skałach

Aby prawidłowo odczytać historię zapisaną na skalnych kartach, potrzebujemy świadectw, które pozwolą nam je właściwie ponumerować. Bardzo dobrze do tego celu nadają się skamieniałości – szczątki roślin i zwierząt zachowane w skał...