Wojtek kupił 1,5 kg jabłek po 2,50 zł za kilogram i 12i3/5 kg gruszek po 3,40 zł za kilogram. Jaką resztę otrzyma Wojtek, jeśli zapłaci banknotem 20 zł ? . . . .

Wojtek kupił 1,5 kg jabłek po 2,50 zł za kilogram i 12i3/5 kg gruszek po 3,40 zł za kilogram. Jaką resztę otrzyma Wojtek, jeśli zapłaci banknotem 20 zł ? . . . .
Odpowiedź

1 1/2 kg jabłek  cena 2,5 zł/kg 2 3/5 kg gruszek  cena 3,40 zł/kg 1 1/2= 3/2  czyli 3/2*250/1= 3,75 zł 2 3/5= 2600/1000 *340/1=8,84 zł 3,75+8,84=12,59 20-12,59=7,41 Wojtek otrzyma 7 zł i 41 groszy reszty

Dodaj swoją odpowiedź