Kujawiak pochodzi z Kujaw. Jego nazwa pochodzi od nazwy miejscowości Kujawy i po raz pierwszy pojawił się w 1827 roku. Jest tańcem spokojnym w metrum 3/4. Polega na chodzie w rytmie ćwierćnut na lekko ugiętych nogach. Podstawowe kroki w kujawiaku to: równy, z dołu, z góry, trójkrok chodzony. Strój damski kujawiaka składa się z min. z koszuli, spódnicy i wianka. Natomiast strój męski składa się ze spodni, z koszuli i kaftanu. Oberek jest tańcem o żywym tempie i skocznej melodii. Nazwa oberek ludowej wywodzi się od sposobu obracania się par tańczących lub wirujących w miejscu. Jest popularny szczególnie na Mazowszu i Radomszczyźnie. Oberek to taniec o metrum 3/8. Z tańców narodowych oberek jest najżywiej granym i tańczonym. Strój męski składa się min. z długiej białej sukni, kolorowego pasa i czerwonych spodni. Natomiast strój damski składa się z czarnego gorsetu, chustki i czerwono-czarno-zielonej spódnicy. Mazur jest szybkim i dynamicznym tańcem. Nazwę jego utworzona od nazwy województwa – Mazowsza. Może mieć metrum 3/4 lub 3/8. Mazury komponowali min. Fryderyk Chopin i Karol Szymanowski. Istnieją dwa rodzaje mazura - tańczony w mundurach mazur ułański oraz mazur szlachecki - kontuszowy . Najbardziej charakterystycznym elementem, zarówno damskiego jak i męskiego stroju szlacheckiego jest kontusz - szata wierzchnia, z charakterystycznymi tzw. wylotami, czyli rozciętymi od pachy do łokci rękawami. Polonez był tańcem dworskim, poważnym i dostojnym. Powstał w 1574 roku. Polonez jest tańcem uroczystym, w którym gracji ruchów towarzyszą dostojne kroki. Metrum 3/4, tempo umiarkowane, raczej powolne. Charakterystyczny dla poloneza jest powtarzający się schemat rytmicznyi ósemkowy. Stroje poloneza to stroje szlacheckie okresu Księstw Warszawskiego. Strój damski składa się z min. z kołpaczka, sukni i z czerwonymi trzewikami. Natomiast strój męski składa się min. czapki, żupan i skórzanych butów. Krakowiak ma metrum 2/4 i jest dość szybki, żwawy i intensywny. Nazwa tańca pochodzi z XVIII wieku. Kroki taneczne oparte są o podskoki, przeskoki, doskoki, przesunięcia, wymachy, bieg, przytupywania. Strój damski składa się z min. z spódnicy, gorsetu i czerwonych korali. Natomiast strój męski składa się z min. krakuski, kaftanu i spodni. Myślę, że pomogłam i liczę na naj:)
Jakie są polskie tańce narodowe wymień i opisz strój kobiety i mężczyzny daje naj
Jakie są polskie tańce narodowe wymień i opisz strój kobiety i mężczyzny daje naj...
1.Wyjaśnij pojęcia: a. tempo b. rytm c. dynamika d. metrum e. tonacja 2.Wymień polskie tańce narodowe, opisz dokładnie ich charakterystykę oraz pochodzenie. plisss daje naj :)
1.Wyjaśnij pojęcia: a. tempo b. rytm c. dynamika d. metrum e. tonacja 2.Wymień polskie tańce narodowe, opisz dokładnie ich charakterystykę oraz pochodzenie. plisss daje naj :)...