Charakterystyka porównawcza Edypa i Makbeta

Edyp i Makbet to bohaterowie tragiczni.Obaj są władcami.
W ,,Królu Edypie' bardzo ważną rolę odgrywa konflikt tragiczny.Wszystkie nadchodzące zdarzenia dzieją się bez wpływu Edypa i są nieuniknione.Nie ma ucieczki od przeznaczenia, od słów wyroczni.
Natomiast inaczej jest w ,,Makbecie'. Wyrocznia złożona jest z czarownic , nie ma takiego znaczenia jak ta w Delfach. Nad miejscem tym roztacza się aura śmierci , w powietrzu czuć zgniliznę . Dla bohaterów dramatu czarownice to sługi szatana . Banko traktuje je tak od początku , nie chce uwierzyć ich przepowiedniom.
Makbet łatwo im ulega ,chciałby wierzyć ,że stanie się potężny , jak mówią czarownice . Z wyroczni w Delfach Edyp nie dowiaduje się wszystkiego w sposób jawny , mówi do niego zagadkami. Edyp nie potrafi rozszyfrować przepowiedni . Sens słów zrozumiał dopiero wtedy gdy doszło do tragedii.
Edyp to król,który wie, czego pragnie jego lud.
Martwi się on losem swoich podanych , zdolny jest do empatii.Solidaryzuje się z poddanymi w bólu, Jest zdolny do współodczuwania. Władca doświadcza straszliwej udręki.Sofokles w tragedii ukazuje cierpienia poddanych,którzy muszą się zmagać ze swymi problemami i bólem.
Makbet jest przeciwieństwem Edypa. Jest zaślepiony korzyściami płynącymi z władzy, egoista, który w centrum uwagi stawia własną osobę. Nie liczy się ze swoimi poddanymi. Edyp to roztropny i pełen rozwagi król , który liczy się ze zdaniem innych. Potrafi opierać swoje decyzje zgodnie z wolą ludu.
Zarówno Makbet jak i Edyp nie pozostają obojętni wobec przepowiedni.
Makbet . który początkowo podchodzi z rozwagą do słów przepowiedni, teraz próbuje dowiedzieć się od czarownic czegoś więcej.
Edyp bardzo chce dowiedzieć się , kto tak naprawdę jest zabójcą Lajosa, jego ojca. Terezjasz unika rozmowy z władcą , gdyż wie , że prawda będzie dla niego zabójcza. Każde zwycięstwo przybliża Edypa do upadku. On nie jest świadomy ,że zabił własnego ojca. Do końca próbuje temu faktowi zaprzeczyć , twierdzi,że jest to podstęp . Klątwa dwusieczna dotyka tego kto rzuca tą klątwe i zabójcę króla . W ciągu jednego dnia dowiaduje się kim jest i że zabił ojca.
Makbet popełnił zbrodnie świadomie , natomiast Edyp niczego nie był świadomy .Jednak kara za zbrodnie musi być, jest ona nieunikniona.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Edypa i Makbeta.

Edyp i Makbet to główni bohaterowie tragedii dwóch wielkich dramaturgów: Sofoklesa i Williama Szekspira. Ogromna różnica czasu dzieląca antycznego Edypa od elżbietańskiego Makbeta wywarła znikomy wpływ na ponadczasowy problem, jakim jest ...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Edypa i Makbeta.

Podany fragment opisuje wystąpienie króla Edypa, na zgromadzeniu ludowym. Które to zebranie zostało zwołane w sprawie mordu dawnego króla, a zarazem ojca Edypa, Lajosa.
Otóż główny bohater dramatu Sofoklesa to Edyp. Jednak w przytoczon...

Język polski

charakterystyka porównawcza makbeta i edypa

charakterystyka porównawcza makbeta i edypa...

Język polski

charakterystyka porównawcza makbeta i edypa

charakterystyka porównawcza makbeta i edypa...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Króla Edypa i Makbeta - wizerunki władców.

„Wizerunki władców. Scharakteryzuj króla Edypa na podstawie przytoczonego fragmentu tragedii Sofoklesa oraz króla Makbeta, wykorzystując swoją znajomość dramatu Wiliama Szekspira - i porównaj ze sobą dwóch monarchów"

Najw...